piątek, 26 sierpnia 2016

Zapraszamy na Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza


Do uczestnictwa w piątej edycji Narodowego Czytania zachęca Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką.


Wszyscy goście mogileńskiego Narodowego Czytania będą mogli, na stronach przyniesionych wydań "Quo vadis", otrzymać pamiątkową pieczęć.












Tadycyjnie w programie pokaz strojów, zaprojektowanych przez Lucynę Gmaj,  inspirowanych epoką Nerona oraz nagrody dla uważnych słuchaczy.


3 września Narodowe Czytanie "Quo vadis?" Henryka Sienkiewicza

Po raz drugi na tarasie Urzędu Miejskiego odbędzie się Narodowe Czytanie. Mogileńska biblioteka włączyła się do piątej edycji Narodowego Czytania. 3 września 2016 r. będą Państwo mogli wysłuchać fragmentów "Quo vadiś" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znanych mogilnian.
Poniżej korespondencja jaką otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz przesłanie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na Narodowe Czytanie 2016.


środa, 3 sierpnia 2016

Prezent od IBUK Libra

Drodzy Czytelnicy,
w nowej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK LIBRA, proponujemy książkę Mai i Jana Łozińskich – Wojciech Kossak.
Wojciech Kossak, słynny malarz batalista, zdobył popularność, jakiej rzadko doświadczają mistrzowie pędzla. Syn Juliusza Kossaka, ojciec Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec, żył i malował z niekłamaną pasją. Pracował na dworze cesarzy: Wilhelma II i Franciszka Józefa, a w II Rzeczypospolitej portretował Józefa Piłsudskiego, polskich kawalerzystów i polityków. Jego Olszynka Grochowska, Panorama Racławicka, Szarża pod Rokitną weszły do kanonu polskiego malarstwa historycznego. Podziwiano jego efektowne portrety dam z towarzystwa i obrazy koni.
Malarz obracał się wśród polskiej i europejskiej arystokracji, dużo podróżował po świecie. Uchodził za wzór zawsze wytwornego dżentelmena. Ogromnie podobał się kobietom, a sam nie wyobrażał sobie życia bez romansów i flirtów. Uwielbiał luksus, dobre samochody, polowania, a nawet hazard. Ogromna korespondencja, którą po sobie zostawił, pozwala wizerunek Kossaka – „malarza polskiej chwały” – nieco odbrązowić…
Zachęcamy do lektury!
Zespół IBUK Libra