piątek, 31 sierpnia 2018

Mała Książka Wielki Człowiek - biblioteka zaprasza trzylatki


Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.
Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski. W ramach tegorocznej akcji planujemy rozdać około 100 tys. Wyprawek.
Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:

Kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdaliśmy 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek.
Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

czwartek, 30 sierpnia 2018

Kody IBUK Libra są nadal aktualne


Przypominamy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie wykupiła dla czytelników z powiatu mogileńskiego dostęp do platformy IBUK Libra. Po raz pierwszy w tym roku kody do platformy nie tracą ważności i czytelnicy mogą kontynuować korzystanie ze swoich kont nie zmieniając kodu. Wszystkich czytelników, którzy są zainteresowani czytaniem książek elektronicznych a nie posiadają jeszcze kodu dostępu mogą otrzymać taki kod bezpłatnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie przy ul. Rynek 8.
Dzięki takiemu kodowi czytelnik ma możliwość zalogowania się do platformy IBUK Libra i sięgnięcia po pozycje udostępnione przez Kujawsko-Pomorski Elektroniczny Zasób Biblioteczny.

Publikacje IBUK Libra zostały załączone do katalogu on-line biblioteki: mogilno-mbp.sowa.pl.


Wszystkie tytuły e-booków wyświetlają się po kliknięciu w zakładkę IBIK LIbra, a także po wpisaniu IBUK Libra w opcji wyszukiwania. Dostęp do ich treści elektronicznej wymaga posiadania kodu PIN, po którego odbiór zapraszamy do naszej placówki. Kod może otrzymać każda osoba będąca zarejestrowanym czytelnikiem biblioteki.

Okolicznościowa pieczęć na Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego




wtorek, 21 sierpnia 2018

Uczestnicy półkolonii z wizytą w bibliotece

We wtorek, 21 sierpnia br. mogileńską bibliotekę odwiedziła grupa dzieci uczestniczących w półkoloniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Wspólna Droga" w Marcinkowie.
Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z księgozbiorem Oddziału dla Dzieci, układały puzzle, po czym spędziły miło czas na zabawach ruchowych w sali interaktywnej.

Fot. MBP


Fot. MBP


Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


poniedziałek, 6 sierpnia 2018

"Literatura i grafika – inspirujący świat w bibliotece" – mogileńska książnica otrzymała dofinansowanie z MKiDN

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie rozpoczęła w sierpniu realizację zadania „Literatura i grafika – inspirujący świat w bibliotece”, na które otrzymała dofinansowanie w wysokości 5000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie realizowane w ramach programu Promocja Czytelnictwa ma na celu promować literaturę i czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz kształtować i rozwijać wśród najmłodszych nawyki czytelnicze. Zadaniu patronować będą: twórczość Jana Brzechwy i związana z nią twórczość J. M. Szancera. 

Przygotowana zostanie wystawa książek Jana Brzechwy z ilustracjami J. M. Szancera, pochodzących ze zbiorów Oddziału dla Dzieci. 

W ramach akcji głośnego czytania dzieci z mogileńskich przedszkoli wysłuchają w „Kąciku Malucha” głośno odczytywanych przez członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Mogileńskiej utworów Jana Brzechwy. 

Uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w lekcjach bibliotecznych, podczas których będą brały udział w grach i zabawach związanych z utworami Jana Brzechwy, poznają różne typy książek i ich budowę oraz spotkają się z księgarzem, który opowie o swojej pracy. 

Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych wezmą udział w zajęciach literacko-plastyczno-teatralnych, podczas których wykonają pacynki przedstawiające wybranych bohaterów utworów Jana Brzechwy, przedstawią teatrzyk i obejrzą jego nagranie. 

W październiku młodzież weźmie udział w konkursie grafiki komputerowej pt. „Wspominam z dzieciństwa”. W holu biblioteki nastąpi otwarcie wystawy prac. 

Dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach plastycznych. Poprowadzi je instruktor z Mogileńskiego Domu Kultury – Sylwia Stręk. 

Dzieci ze szkół podstawowych wezmą również udział w spotkaniach autorskich-warsztatach ilustratorskich z ilustratorką Joanną Rusinek. 

Zakończeniem zadania będą październikowe wystawy: powarsztatowa i pokonkursowa.