wtorek, 30 października 2018

Inspirujące zajęcia w bibliotece

30 października 2018 r. na zakończenie cyklu zajęć i lekcji bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyły się zajęcia literacko-plastyczno-teatralne. 

Uczestnikami byli uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie z wychowawczynią p. Aliną Dobersztyn. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Podczas zajęć dzieci wysłuchały wierszy Jana Brzechwy i wykonały kolorowe skarpetkowe pacynki przedstawiające bohaterów utworów. W przygotowanie pacynek zaangażowane zostały mamy dzieci. Następnie gotowe pacynki posłużyły do przedstawienia teatrzyku, który został zarejestrowany i zaprezentowany w sali multimedialnej biblioteki. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Zajęcia zorganizowane zostały w ramach projektu „Literatura i grafika – inspirujący świat w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fot. MBP

"W 80 jaskiń dookoła świata" - spotkanie z Kasią Biernacką w bibliotece

29 października 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie z Kasią Biernacką - speleologiem, fotografem jaskiniowym. Tytuł spotkania nieprzypadkowo odnosił się do tytułu książki Juliusza Verne'a. Prelegentka przez 18 lat odwiedziła ponad 80 jaskiń w takich krajach jak: Francja, Hiszpania, USA (w tym Hawaje), Belize oraz Meksyk, do którego podróżuje co roku na międzynarodowe wyprawy eksploracyjne. Spotkaniu i opowiadaniu przez prowadzącą o swojej pasji towarzyszył pokaz niesamowitych zdjęć z wnętrza jaskiń.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


„Speleologia czyli co się dzieje we wnętrzu gór?” - warsztaty dla dzieci

W poniedziałek, 29 października 2018 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zorganizowała darmowe warsztaty dla dzieci zatytułowane „Speleologia czyli co się dzieje we wnętrzu gór?”. Zajęcia poprowadziła Katarzyna Biernacka – speleolog, fotograf jaskiniowy, romanistka. Bohaterka spotkania opowiedziała dzieciom o świecie jaskiń oraz pokazała zdjęcia i filmy z podróży. 
 
Fot. MBP

Fot. MBP
 
Fot. MBP

Fot. MBP
Uczestnicy mieli urozmaicony program spotkania i brali w nim aktywny udział. Najmłodsi z zainteresowaniem oglądali i przymierzali przywieziony przez zaproszonego gościa sprzęt. Mogli nauczyć się węzłów używanych w jaskiniach oraz pakowania liny do worka. Warsztaty zakończyły się rysowaniem jaskiń.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


poniedziałek, 29 października 2018

sobota, 27 października 2018

Spotkanie szachowe w bibliotece

W piątek, 26 października 2018 r. na cotygodniowym spotkaniu z szachami gościliśmy zarówno młodych jak i starszych graczy. Szachiści ćwiczą swoje umiejętności przed zbliżającym się MIKOŁAJKOWYM TURNIEJEM SZACHOWYM.

Przypominamy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zamierza zorganizować MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY. Warunkiem uczestnictwa w grudniowych rozgrywkach jest obecność minimum 3 razy na spotkaniach szachowych, które odbywają się w każdy piątek w sali multimedialnej.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


Ostatnia lekcja biblioteczna w ramach projektu "Literatura i grafika - inspirujący świat w bibliotece"

W piątek, 26 października 2018 r. odbyła się kolejna, zarazem ostatnia, lekcja biblioteczna w ramach projektu „Literatura i grafika – inspirujący świat w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Fot. MBP
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Uczestnikami spotkania byli uczniowie z klasy II Szkoły Podstawowej Nr 3 w Mogilnie. Wysłuchali oni wierszy Jana Brzechwy, które przeczytała bibliotekarka - Zofia Zielińska-Jarząbkowska. Dzieci przedstawiły także interpretację swoich wierszy oraz zaśpiewały wspólnie piosenkę Kaczka Dziwaczka. W kolejnej części zajęć drugoklasiści kolorowali warzywa i wyklejali plakaty do wiersza Brzechwy "Na straganie". Na koniec uczniowie odwiedzili Oddział dla Dzieci, gdzie bardzo chętnie wypożyczali książki.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


piątek, 26 października 2018

Mogilno - moja Ojczyzna, 620. rocznica nadania praw miejskich i 100 rocznica odzyskania niepodległości Mogilna - zakończenie projektu

25. 10.2018r. w Sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie miało miejsce wydarzenie kończące realizację projektu „Mogilno – moja Ojczyzna 620. rocznica nadania praw miejskich i 100. rocznica odzyskania niepodległości Mogilna” Realizatorem projektu było Mogileńskie Towarzystwo Kultury przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną na mocy umowy partnerskiej.
Wykład dr. Sławomira Łanieckiego – pracownika naukowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poprzedziło rozdanie nagród laureatom konkursu „Na straży pamięci”.  Nagrody oraz dyplomy wręczyła prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury Teresa Kujawa.
Wykład poświęcony Niepodległej i drogom do niej prowadzącym, także na ziemi mogileńskiej, dr. Sławomir Łaniecki zilustrował prezentacją oraz przywiezionymi rekwizytami. Uczestnicy spotkania mieli okazję dotknąć a nawet przymierzyć elementy umundurowania z czasów powstania wielkopolskiego a także uzbrojenia z lat I wojny światowej.
Do końca października w bibliotece można będzie oglądać zorganizowaną w ramach projektu wystawę dokumentów z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu dotyczących odzyskania niepodległości i pierwszych jej lat na ziemi mogileńskiej.
Projekt dofinansowano ze środków Gminy Mogilno.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP