wtorek, 27 listopada 2018

Andrzejki w bibliotece

Tradycje andrzejkowe były świetnym pretekstem do spotkania w bibliotece. 27.11.2018 r.we wspólnej zabawie uczestniczyła grupa Smerfów z Przedszkola nr 2 w Mogilnie.


Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

poniedziałek, 26 listopada 2018

Odwiedziny przedszkolaków z Gębic


26 listopada 2018 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie gościła grupę Krasnali z Przedszkola „Bajka” w Gębicach z opiekunkami.
Spotkanie odbyło się z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia obchodzonego 25 listopada od 2002 roku kiedy to miała miejsce 100. rocznica powstania pluszowej maskotki.
Maluchy wysłuchały bajki o trzech misiach i Złotowłosej w interpretacji  Marii Czerwińskiej. Podczas zabawy dzieci korzystały z chusty klanzy oraz podłogi interaktywnej oraz  książek zabawek w Oddziale dla Dzieci.
W spotkaniu udział wzięło 19 przedszkolaków (3 latki).

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


Szachy na jesienne wieczory

Jesienna aura przyciąga do biblioteki pasjonatów szachowych rozgrywek i osoby chcące poznać tajniki tej królewskiej gry.
Zapraszamy w każdy piątek od 16.30
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

piątek, 23 listopada 2018

Dzień Pluszowego Misia


23 listopada 2018 roku Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odwiedzili pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie z wychowawczynią Dorotą Szypurą. 
Spotkanie odbyło się z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia obchodzonego 25 listopada (od 2002 roku kiedy to minęła 100. rocznica powstania pluszowej maskotki).
Uczniowie podczas zajęć przypomnieli znane z książek dla dzieci misie, przynieśli też własne maskotki, wysłuchali opowiadania „Jak dobrze mieć sąsiada” Ciary Flood w interpretacji Marii Czerwińskiej ulepili też misie plastelinowe. Spotkanie umiliły zabawy interaktywne i ruchowe z wykorzystaniem chusty klanza.

Fot. MBP
Fot. MBP

Uwaga! Turniej!


Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprasza na rozgrywki szachowe, które odbędą się w piątek 22.11.2018 r. o godzinie 16:30 w sali multimedialnej naszej placówki.

Przypominamy również, że zbliża się Mikołajkowy Turniej Biblioteczny. Warunkiem uczestnictwa w grudniowych rozgrywkach jest obecność minimum 3 razy na spotkaniach szachowych, które odbywają się w każdy piątek w sali multimedialnej.
Dla najlepszych przewidziano nagrody.

Wielka Liga Czytelników - zapraszamy



środa, 21 listopada 2018

Wielka Liga Czytelników -zapraszamy


"Biedronki" poznają historię Polski

Z okazji minionego Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości dzieci z Oddziału Przedszkolnego  Przedszkola Bajka w Gębicach – grupa Biedronki wzięły udział w zajęciach literackich na temat historii   Polski. Maluchy wysłuchały legendy o Lechu, Czechu i Rusie, bezbłędnie i błyskawicznie odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu, z wielkim zainteresowaniem obejrzały na tablicy interaktywnej film o symbolach narodowych, później w grupach układały puzzle przedstawiające godło, flagę oraz mapę Polski, a na koniec wspólnie zaśpiewały piosenkę: „Jesteśmy Polką i Polakiem…”. Spotkanie przeprowadziła Marzena Piechulska pracownik biblioteki publicznej w Gębicach oraz nauczyciel grupy Henryka Stefaniak.

Fot. MBP

wtorek, 20 listopada 2018

Podsumowanie realizacji projektu "Literatura i grafika - inspirujący świat w bibliotece"

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zrealizowała, rozpoczęty w sierpniu 2018 roku, projekt „Literatura i grafika – inspirujący świat w bibliotece”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie było realizowane w ramach programu Promocja Czytelnictwa i miało na celu promowanie literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz kształtowanie i rozwijanie wśród najmłodszych nawyków czytelniczych. Przy realizacji biblioteka współpracowała z organizacjami pozarządowymi i instytucjami. Zadaniu patronowały: twórczość Jana Brzechwy i związana z nią twórczość Jana Marcina Szancera. 

We wrześniu zaprezentowana została w holu biblioteki wystawa książek Jana Brzechwy z ilustracjami Jana Marcina Szancera, które pochodziły ze zbiorów Oddziału dla Dzieci. 

Fot. MBP
Pod koniec września i w październiku, w ramach akcji głośnego czytania, dzieci z mogileńskich przedszkoli podczas dwóch spotkań wysłuchały głośno odczytywanych przez zaproszonych gości utworów Jana Brzechwy (m. in. „Na straganie”). Ponadto dzieci odgadywały nazwy warzyw, rozwiązywały zagadki, wykonywały kolorowe pieczątki z jarzyn oraz wyklejały i kolorowały puzzle z warzywami. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Przez cały październik trwał cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów szkół podstawowych z gminy Mogilno (łącznie odbyło się ich jedenaście). Podczas zajęć dzieci z klas I-III szkół podstawowych brały udział w grach i zabawach związanych z utworami Jana Brzechwy (m. in. wykonywały pieczątki z jarzyn, wyklejały i kolorowały obrazki przedstawiające zwierzęta i warzywa, układały puzzle, wykonywały papierowe kukiełki warzyw i zwierząt, tworzyły kolorowe plakaty). Dzieci z klas IV-VII szkół podstawowych poznały różne typy książek i ich budowę na przykładzie "Akademii pana Kleksa" (książka tradycyjna, audiobook, e-book) i spotkały się z księgarzem, który opowiedział o swojej pracy i rodzajach dostępnych w księgarni książek. Podczas zajęć uczniowie m. in. wysłuchali książki odtworzonej przy pomocy Czytaka i wykonali prace plastyczne bawiąc się w kleksografię. Zaproszeni goście m.in. członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Mogileńskiej i bibliotekarze odczytywali podczas lekcji przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych wybrane wiersze Jana Brzechwy. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

W październiku odbyły się dwukrotnie zajęcia literacko-plastyczno-teatralne, podczas których uczniowie klas II szkół podstawowych wykonali kolorowe skarpetkowe pacynki przedstawiające bohaterów utworów Jana Brzechwy, a następnie przedstawili teatrzyk, który został zarejestrowany i zaprezentowany w sali multimedialnej biblioteki. 


Fot. MBP
Fot. MBP

Fot. MBP

10 października 2018 r. odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Rusinek, ilustratorką książek. Dwie grupy dzieci (po nie więcej niż 20 osób w grupie) ze szkół podstawowych gminy Mogilno wzięły udział w warsztatach ilustratorskich. Podczas zajęć młodsi wysłuchali wierszy z książki „Kefir w Kairze”, rozmawiali o miastach świata, tworzyli własne budowle i miasta, którym nadawali nazwy, a starsi rozmawiali o osobach sławnych, o książce „Damy, dziewuchy, dziewczyny” i tworzyli portrety przedstawiające to, kim chcieliby stać się w przyszłości. 

Fot. MBP
Fot. MBP
Fot. MBP

Fot. MBP
 Od 17 do 19 października trwał cykl warsztatów plastycznych prowadzonych przez Sylwię Stręk, instruktor Mogileńskiego Domu Kultury. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Mogilno w trzech spotkaniach (uczestniczyło w nich nie więcej niż 10 osób w grupie) tworzyli, przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych (grafika, malarstwo, rzeźbiarstwo), prace inspirowane twórczością Jana Brzechwy. Podczas warsztatów powstały rysunki przedstawiające bohaterów wierszy Brzechwy oraz portrety i rzeźby przedstawiające Ambrożego Kleksa z „Akademii pana Kleksa”. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP
24 października odbyły się również warsztaty z budowy książki, w których udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie z opiekunem p. Stefanią Barańską. Podczas zajęć uczestnicy wykorzystując jeden arkusz papieru uczyli się tworzyć i składać miniaturowe książki, a także wykonywali kolorowe okładki mini-książek i ozdabiali ich kartki. 

Fot. MBP
Również w październiku młodzież ze starszych klas szkół podstawowych i z gimnazjów z gminy Mogilno miała możliwość wzięcia udziału w konkursie grafiki komputerowej pt. „Wspominam z dzieciństwa”. Na konkurs zgłoszonych zostało 6 prac w kategorii szkół podstawowych. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów, którzy otrzymali nagrody podczas otwarcia wystawy prac konkursowych w holu biblioteki. 

Fot. MBP
Na zakończenie zadania w holu biblioteki została otwarta wystawa powarsztatowa, którą do końca października mogli podziwiać wszyscy zainteresowani, a także czytelnicy i zwiedzający. 

Fot. MBP
We wszystkich organizowanych przez bibliotekę w ramach projektu działaniach, wliczając uczestników zajęć, lekcji, konkursu, warsztatów i zwiedzających wystawy, wzięło udział ok. 400 odbiorców. Łącznie odbyły się: dwa spotkania autorskie-warsztaty ilustratorskie, trzy warsztaty plastyczne, po dwa spotkania z głośnym czytaniem przedszkolakom i zajęcia literacko-plastyczno-teatralne, jedenaście lekcji bibliotecznych, konkurs grafiki komputerowej, warsztaty z budowy książki oraz trzy wystawy: książek, powarsztatowa i pokonkursowa. 



„Literatura i grafika – inspirujący świat
w bibliotece”
zadanie dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.