piątek, 29 marca 2019

„Wiosenne spotkania z teatrem” – zajęcia dla uczniów w związku z Międzynarodowym Dniem Teatru

Bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie filii w Wylatowie i Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej w Wylatowie odwiedziły świetlicę szkolną. Zaproponowały uczniom wspólną zabawę w teatr. 
Na początku zajęć przeprowadzona została z dziećmi rozmowa o teatrze i jego rodzajach. Następnie część uczniów przygotowywała scenki o tematyce wiosennej i wielkanocnej, a cześć wycinała cienie zwierząt. 

Fot. MBP filia Wylatowo

Uczniowie odczytali z podziałem na role teatrzyki Doroty Gellner „Dziwny domek”, „Co to za wyprawa?” i „Gdy nadchodzi wiosna”. Na zakończenie zajęć bibliotekarki odczytały fragmenty tekstów książek: „Martynka w zoo”, „W Afryce” i „Przyjaciele z ciepłych krajów”, a dzieci pokazywały wycięte postacie, gdy pojawiły się one w tekście, tworząc w ten sposób teatrzyk. 


Fot. MBP w Mogilnie filia Wylatowo

Fot. MBP filia Wylatowo

Fot. MBP filia Wylatowo

środa, 27 marca 2019

Informacja od Stowarzyszenia Larix o przekazaniu nowych książek


Szanowni Państwo, Drodzy Bibliotekarze

Właśnie dobiegł końca kolejny etap realizacji projektu, w ramach którego nagrywamy książki dla czytelników z dysfunkcją wzroku. To dla nas duża radość i niemały sukces, bo jak Państwo wiecie, jako nowy zarząd Stowarzyszenia podjęliśmy to wyzwanie w trakcie trwania projektu.

Dlatego tym bardziej cieszymy się, że kolejna pula fantastycznych książek może trafić do rąk czytelników za pośrednictwem współpracujących z nami bibliotek.
W wyniku realizacji tego etapu projektu do bibliotek trafi 195 książek, wśród których jest ponad 120 nowości, czyli książek z roku 2018 i 2019.

Już od dziś książki dostępne są na serwerze. Zapraszamy więc do logowania się i wypożyczania czytelnikom całkiem „świeżych” nowości rynkowych. Biblioteki, które nie posiadają jeszcze dostępu do serwera, prosimy o taką informację, a prześlemy niezbędne dane.

Natomiast biblioteki, które nie mogą korzystać z serwera, prosimy o przesłanie do nas 12 płyt DVD lub innego nośnika danych o odpowiedniej pojemności, na który będziemy mogli nagrać książki, a następnie odesłać je do biblioteki.

Dołączony do maila protokół przekazania książek, po podpisaniu prosimy odesłać na adres Stowarzyszenia. Książki nagrane zostały w ramach projektu „Niewidomi czytają słuchając” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W załączeniu powiadomienie o nagranych książkach wraz z ich wykazem oraz Protokół odbioru książek.

Z poważaniem

Zespół Stowarzyszenia "Larix"
ul. E. Romera 10 lok. B5
02-784 Warszawa
tel.: 22 55 909 36

piątek, 22 marca 2019

Wiosna przy szachach

22 marca 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie klubu szachowego.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

O bohaterach oper Stanisława Moniuszki

22 marca 2019 w sali multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyła się kolejne spotkania z bohaterami oper Stanisława Moniuszki. W lekcji uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Uzupełnieniem zajęć były warsztaty plastyczne przygotowane przez pracowników Oddziału dla Dzieci biblioteki.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


Fot. MBP

Fot. MBP

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Wnukiem o Indochinach



wtorek, 19 marca 2019

Lekcje biblioteczne o operach Stanisława Moniuszki

Od 15 marca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie trwa realizacja projektu Rok Moniuszkowski a mogileńskie tradycje muzyczne. Biblioteka jest partnerem Mogileńskiego Towarzystwa Kultury w realizacji tego zadania dofinansowanego ze środków Gminy Mogilno.

Dotychczas w lekcjach bibliotecznych Bohaterowie oper Stanisława Moniuszki uczestniczyli uczniowie młodszych klas Szkół Podstawowych Nr 2 (pod opieką Małgorzaty Jakóbiak i Aliny Dobersztyn) i Nr 3 (pod opieką Agnieszki Witkowskiej) w Mogilnie. Podczas lekcji dzieci mogą dowiedzieć się kim był Stanisław Moniuszko, czym jest opera i operetka, jak należy zachować się w operze, mają też okazję do wysłuchania i obejrzenia fragmentów oper Stanisława Moniuszki i przygotowania się do udziału w konkursie plastycznym Bohaterowie oper Stanisława Moniuszki oczami najmłodszych. Najlepsze prace konkursowe zostaną zaprezentowane podczas wystawy w holu biblioteki.

Fot. MBP

Fot. MBP
Fot. MBP
Fot. MBP


Fot. MBP

Do 15 kwietnia w lekcjach bibliotecznych Stanisław Moniuszko a mogileńskie tradycje muzyczne wezmą udział uczniowie klas starszych. 

Spotkaniom z dziećmi i młodzieżą towarzyszy wystawa Tradycje muzyczne Mogilna w zbiorach Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


poniedziałek, 18 marca 2019

Lekcje biblioteczne dla dzieci

Drugi tydzień marca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie upłynął pod znakiem lekcji bibliotecznych dla dzieci. Gośćmi Oddziału dla Dzieci byli uczniowie  Szkoły Podstawowej w Padniewie oraz dzieci z Przedszkola Nr 2 w Mogilnie. Uczestnicy zajęć wysłuchali bajek z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Podczas spotkania najmłodsi zapoznali się z bogatym księgozbiorem Oddziału dla Dzieci. Nie zabrakło również zabaw na podłodze interaktywnej. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


Piątkowe rozgrywki szachowe w bibliotece

W piątkowe popołudnie, 15 marca 2019 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyły się kolejne rozgrywki szachowe. Zgromadzili się na nich członkowie Bibliotecznego Klubu Szachowego i nowi gracze. 

Fot. MBP

Fot. MBP

poniedziałek, 11 marca 2019

Kolejne spotkanie szachowe za nami

W piątek, 8 marca 2019 roku odbyły się kolejne rozgrywki szachowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie. 

Fot. MBP


piątek, 8 marca 2019

Wielka Liga Czytelników - etap wojewódzki

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Mogilnie w dwóch kategoriach wiekowych z klas 1-4 i 5-8 zakwalifikowali do półfinału IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielkiej Ligi Czytelników. 
III etap wojewódzki odbędzie się 28 marca 2019 r. w Bydgoszczy.
Serdecznie gratulujemy! 


czwartek, 7 marca 2019

Biblioteczne spotkanie DKK

6 marca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowiczki dyskutowały o miłości dojrzałej kobiety do młodego mężczyzny, która jest tematem powieści Nataszy Sochy "Troje na huśtawce". 


Fot. MBP

Fot. MBP


Lekcja biblioteczna z okazji Międzynarodowego Tygodnia Książki Elektronicznej

6 marca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyła się lekcja biblioteczna z okazji Międzynarodowego Tygodnia Książki Elektronicznej, której uczestnikami byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Padniewie.

Fot. MBP

Fot. MBP



wtorek, 5 marca 2019

Zaproszenie na spotkanie z Radosławem Sikorskim


"Polska może być lepsza" - promocja książki Radosława Sikorskiego
19.03.2019 r. godzina 17.00
Sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie ul. Rynek 8
„Dyplomacja nie musi być ani miękka, ani twarda; ani głośna, ani cicha; ani pokazowa, ani zakulisowa - lecz po prostu skuteczna. A testem jej skuteczności jest to, czy dzięki jej działaniom Polska realizuje swoje cele narodowe, czy jest bezpieczna, zamożniejsza i potężniejsza, krótko mówiąc, czy rośnie w hierarchii narodów, czy spada”.
„Rozlew krwi ma to do siebie, że zmusza ludzi - a tym bardziej polityków do określenia się. Jest to punkt , w którym wiadomo, że sprawa nie rozejdzie się po kościach” . 
„Wielkim narodem nie jest ten, który uważa się za niepokalaną ofiarę historii, lecz ten, który pielęgnując własną historię, potrafi poczuwać się do odpowiedzialności , a więc także próbuje naprawić swoje błędy”. (fragment książki)

Zaprasza Agencja Artystyczna Nehrebeccy.

W wodzie żyjemy

Popołudnie 4 marca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie minęło pod znakiem rekordów głębokości nurkowania.
Gościem biblioteki była Ela Benducka - doradca podatkowy, którego pasją jest nurkowanie.  Tematem spotkania były rekordy głębokości nurkowania osiągnięte przez prelegentkę.
Uczestnicy spotkania mieli okazję do zadawania pytań i uzyskania porad od właścicielki szkoły nurkowania w której są pasję przekazuje dorosłym oraz dzieciom od 10 roku życia.
Ela Benducka była jedyną Polką w grupie zabezpieczającej Nuno Gomeza podczas ustanawiania przez niego rekordu głębokości 318 m.
Nurkowała w Egipcie, Norwegii, Włoszech, Chorwacji, Niemczech, Francji, Australii, Tajlandii, Malezji, Meksyku, USA. Jako jedyna kobieta zanurkowała na głębokość 191 m w wodzie słonej.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP