środa, 30 października 2019

Nowości wydawnicze w bibliotece


Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych. Wysokość dofinansowania otrzymanego w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” 2019 wynosi 19560 zł.
Jak mówi regulamin - Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-2020 został ustanowiony Uchwałą nr 180/2015 Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program składa się z 3 priorytetów. Operatorem Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych jest Biblioteka Narodowa.
Zatwierdzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego budżet Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2019 wynosi 26,5 mln zł i umożliwia zakup książek, multimediów, publikacji nutowych, kartograficznych oraz bieżących czasopism kulturalnych i społeczno-kulturalnych.

wtorek, 29 października 2019

Zaproszenie



Adam Szostek - o deskorolce i dzieciach z różnych zakątków świata chcących uczyć się jazdy

W poniedziałek, 28 października 2019 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie był Adam Szostek – podróżnik, skater i dziennikarz. 

Fot. MBP
Podczas spotkania gość biblioteki opowiedział zebranym o tym, jak zaczęła się jego przygoda z podróżowaniem i jak zrodziła się idea wyjazdów do różnych zakątków świata w ramach wolontariatu, po to, aby móc uczyć dzieci jazdy na deskorolce. 

Prowadzący przedstawił fotografie z podróży i opowiadał o spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w Syrii, Palestynie, Izraelu, Azerbejdżanie i w obozie dla uchodźców w okolicach Aten. Przedstawił różne osoby, które żyjąc w krajach objętych konfliktami, pragnęły odrobiny beztroski, radości i zabawy. 

Fot. MBP
Fot. MBP
Gość biblioteki zaznaczył również, że jazda na deskorolce jest jednym z najmłodszych sportów olimpijskich - pojawi się podczas kolejnej olimpiady jako dyscyplina sportowa. 

Fot. MBP
Spotkanie uświetnił występ mogileńskiej grupy tanecznej Rockin Style Crew wraz z instruktorem Arkadiuszem Renkiem. 

Fot. MBP
Fot. MBP

poniedziałek, 28 października 2019

poniedziałek, 21 października 2019

Filia w Wylatowie w środę nieczynna

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA 
w Mogilnie 
FILIA W WYLATOWIE 

23 października 2019 r.
(środa) 

nieczynna 

PRZEPRASZAMY


Przygotowania do Mikołajkowego Turnieju Szachowego

W piątkowe popołudnie, 18 października 2019 r., miłośnicy szachów spotkali się w bibliotece by doskonalić swoje umiejętności przed zbliżającym się Mikołajkowym Turniejem Szachowym.

Fot. MBP

Fot, MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

piątek, 18 października 2019

Deskorolka w bibliotece?


    Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprasza
na prelekcję Adama Szostka 
„Deskorolka – szlakiem najmłodszego
sportu olimpijskiego”. 
Poniedziałek, 28.10.2019 r. godzina 17.00 – sala konferencyjna biblioteki ul. Rynek 8


Adam Szostek – podróżnik, skater dziennikarz. Podróżował stopem przez Polskę i Europę aż postanowił uczyć dzieciaki nauki na desce nie tylko lokalnie ale i globalnie. Odwiedził najdalsze zakątki świata pokazując czym jest jazda na deskorolce i prowadząc akcje charytatywne. Odwiedził obóz uchodźców  „bo i tam są dzieci i być może to właśnie one potrzebują radości i beztroski najbardziej”.
Adam Szustak twierdzi, że „deskorolka skraca dystans i budzi zainteresowanie. Poznał w ten sposób ludzi których inaczej nie miał by okazji poznać”.



Mikołajkowy Turniej Szachowy za pasem



 Miejska Biblioteka w Mogilnie zaprasza
do uczestnictwa
w Mikołajkowym Turnieju Szachowym
 6 grudnia 2019 roku 

 sala konferencyjna biblioteki ul. Rynek 8



Warunkiem uczestnictwa w turnieju jest trzykrotna obecność w cotygodniowych bibliotecznych spotkaniach szachistów odbywających się w każdy piątek w godzinach 16.30 – 18.30 w sali multimedialnej biblioteki.

czwartek, 17 października 2019

Rowerem po Bajkale

16 października 2019 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie był Paweł Wicher. Podczas spotkania z czytelnikami biblioteki opowiedział o wspólnej wyprawie przez Bajkał z przyjacielem Jakubem Rybickim. Podróżnicy przejechali rowerem zamarznięte, najgłębsze jezioro świata. 
Spotkanie uświetnił film z podróży, prezentujący urywki niesamowitej przygody oraz piękno przyrody tego zakątka na Ziemi. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


sobota, 12 października 2019

Szachy w bibliotece

Mikołajkowy Turniej Szachowy już wkrótce. Podczas piątkowych spotkań szachistów trwają przygotowania.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

piątek, 11 października 2019

Filia w Wylatowie nieczynna 14 października

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA 
w Mogilnie 
FILIA W WYLATOWIE 

14 października 2019 r.
(poniedziałek) 

nieczynna 

PRZEPRASZAMY


czwartek, 10 października 2019

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

9 października 2019 r. w Pracowni Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki. 

Uczestniczki dyskutowały o książce "Nikt mnie nie ma" Asy Linderborg, wymieniały opinie na temat odmalowanego w lekturze portretu Szwecji lat 70-tych i relacji między głównymi bohaterami.
Za miesiąc tematem spotkania będzie publikacja Colleen Oakley "Dostatecznie blisko".

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


wtorek, 8 października 2019

"Zapomnieć nie wolno" - nowa książka Jerzego

W poniedziałkowe popołudnie 7 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyła się promocja książki oraz spotkanie autorskie z Jerzym Chmielewskim.
Jerzy Chmielewski mogileński  prawnik, regionalista i bibliofil wydał kolejną w swoim życiu książkę. Po dwóch edycjach żartobliwego „Osobliwego pitawala mogileńskiego” ukazała się odmienna w swej treści pozycja „Zapomnieć nie wolno”.  Tytuł łączy 4 rozdziały książki w których autor dzieli się swymi wspomnieniami o ludziach, wydarzeniach miejscach i książkach dla niego znaczących. Czytelnik poznaje Kazimierza Chmielewskiego – ojca autora, następnie przenosi się do Mogilna lat wojny i okupacji oraz pierwszych miesięcy po zakończeniu II wojny światowej by wreszcie poznać osoby i książki, które zaważyły na życiu Jerzego Chmielewskiego. Uzupełnieniem publikacji są fotografie wykonane przez Krzysztofa Walczaka oraz skany dokumentów zdeponowanych przez autora w Muzeum Ziemi Mogileńskiej.
Jerzy Chmielewski był Przewodniczącym Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Mogilnie , a następnie członkiem Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Bydgoszczy dlatego nie przypadkowy jest fakt ukazania się publikacji w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.  
Organizatorem wydania i promocji książki było Mogileńskie Towarzystwo Kultury, a spotkanie poprowadziła prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury Teresa Kujawa. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję by zakupić książkę oraz porozmawiać z autorem częstując się kawą i rogalikami.
Zarówno wydanie książki jak i jej promocję sfinansował Jerzy Chmielewski. Publikacja jest do nabycia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie ul. Rynek 8, wkrótce będzie dostępna także w Księgarni Regionalnej przy ul. Jagiełły. Cena jednego egzemplarza to 15 złotych.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

poniedziałek, 7 października 2019

Zgłoszenia do kolejnej edycji PROGRAMOWANIE/ KODOWANIE w BIBLIOTECE z myślą o dobrej zabawie

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprasza dzieci w wieku 8 – 9 lat na kolejne, cykliczne zajęcia PROGRAMOWANIE/ KODOWANIE w BIBLIOTECE z myślą o dobrej zabawie.

Głównym celem zajęć jest zainteresowanie dzieci nauką kodowania, pokazanie, że kodowanie to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też sposób na świetną zabawę.

Cykl 6 spotkań zaplanowano w każdy czwartek od 24 października do 28 listopada 2019 r. 
Zajęcia będą odbywać się w godzinach od 16:30 do 17:30 w sali multimedialnej biblioteki. 

Zapisy osobiście w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie ul. Rynek 8 
lub ☎ 52 315-25-94 

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. 


Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie uczestniczy w projekcie Kodowanie w bibliotece – II edycja. Realizatorem projektu, finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach umowy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018. 

Nasza placówka stała się uczestnikiem projektu i właścicielem trzech tabletów HUAWEI MediaPad T3 7 WIFI MTK8127/1GB/16GB/6.0, trzech gier Scottie Go! (wersja edukacyjna), trzech robotów Photon EDU z fiszkami i scenariuszami, trzech Magic Dongle oraz maty edukacyjnej. Łączna wartość przekazanego sprzętu to 2740,92 PLN. Mogileńska biblioteka zobowiązała się do wykorzystywania otrzymanego sprzętu wyłącznie na cele statutowe i zgodnie z założeniami projektu. 

Zapraszamy w podróż po zamarzniętym Bajkale


Językowi detektywi odnajdują skarb podczas Nocy Bibliotek

W sobotę, 5 października 2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie, po raz czwarty, włączyła się w obchody Nocy Bibliotek. 

W duchu tegorocznego hasła "Znajdźmy wspólny język" bibliotekarki zaprosiły dzieci na popołudniowe spotkanie i zaproponowały wspólną zabawę z językiem i gwarą.

Na początek,  podczas wspólnej zabawy, zapoznaliśmy się i podzieliliśmy uczestników na grupy "gwarowe". Wspólnie spędziliśmy chwilę na multimedialnej zabawie słowami - z krótkiej prezentacji dzieci dowiedziały się czym jest język i jak można znaleźć porozumienie. Następnie miały miejsce pogwarki polskie - na mapie Polski dzieciom wskazane zostały regiony i używane w nich gwary. Dzieci poznały także ciekawie brzmiące słowa po kaszubsku, śląsku, poznańsku i góralsku (odgadywały też m. in. jak mówi się na ziemniaki w różnych stronach Polski).

W kolejnej części spotkania odbyła się gra biblioteczna Językowi detektywi na tropie skarbu. Uczestnicy podzieleni na grupy wykonywali zadania w kolejnych pomieszczeniach i zbierali koperty kryjące zwroty, których znaczenie mieli poznać w końcowym etapie gry.
Wśród zadań znalazły się:
-  nasza gwara wielkopolska, czyli co to jest? - nazywanie rekwizytów;
- słuchanie "trzeszczących wierszyków" z audiobooka i odnajdywanie wśród rozsypanki trzeszczących słów;
- poszukiwanie homonimów słów zamek czy krówka, aby właściwe dać rzeczy słowo;
- poszukiwanie wyspy językowych skarbów;
- "słowotworzenie" (zabawa w słowotwórców i odnajdywanie nowych słów z liter zdania "Noc Bibliotek to wspólna zabawa wśród książek");
- czytanie w ciemnościach "Wierszy, że aż strach";
- kodowanie to też język z użyciem robotów Photon Edu.

Znalazł się również czas na odpoczynek i chwilę przerwy przy wspólnym stole, gdzie dzieci mogły zregenerować siły i spróbować "kopalnioków".

Następnie grupy Bambrów, Kaszubów, Ślązaków i Górali miały stworzyć plastyczną opowieść - powstały plakaty, a podczas ich tworzenia uczestnicy próbowali znaleźć wspólny język.

Na zakończenie grupy pojedynczo zjechały z bibliotekarką windą, otworzyły zebrane podczas zadań koperty i odczytały zdania w poszczególnych przypisanych grupom gwarach. Następnie przez tunel Klanza weszły do pomieszczenia magazynu, gdzie w ciemnościach, używając latarek, odnalazły na regałach jezdnych znaczenie zdań z kopert i odkryły ukryte skarby.

Po zakończeniu wszystkich zabaw uczestnicy podzielili się skarbami, otrzymali odznaki super detektywów, zakładki, naklejki i dyplomy za udział w Nocy Bibliotek.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP