piątek, 29 listopada 2019

Biblioteka zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Robertem Gondkiem


Wróżby i zabawy andrzejkowe w bibliotece

W czwartek, 28 listopada 2019 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie andrzejkowe.

Fot. MBP
Uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Mogilnie z wychowawcą Anną Wróblewską doskonale bawili się poznając różne wróżby andrzejkowe. Pierwszą z nich był "ruletka- kim będę w przyszłości", kolejną „wychodzenie butów za próg” przy wykorzystaniu chusty klanza, następnie pier­wszo­klas­iści­ odgadywali imiona swoich przyszłych sympatii. 
Koniec zajęć uświetniły zabawy "cukierkowe wróżby" oraz "zagadkowe emotki". 

Fot. MBP

Fot. MBP
 
Fot. MBP

Fot. MBP

czwartek, 28 listopada 2019

Od Szczeglina do KL Dachau


W środę 27 listopada w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie z dr. Tomaszem Ceranem , autorem opracowania wspomnień wojennych Wacława Jurgońskiego „Od Szczeglina do KL Dachau”. Książkę, która jest unikatowa z uwagi na fakt iż zawiera kronikę przeżyć rolnika osadzonego w  tych hitlerowskich obozach wydała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy dzięki dofinansowaniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Prelekcja dr. Cerana będąca jednocześnie promocją książki zgromadziła liczne osoby zainteresowane losami Polaków w latach II wojny światowej. Wśród gości biblioteki znaleźli się członkowie rodziny Wacława Jurgońskiego oraz osoby, które pamiętały lub znały z opowieści historię Szczeglina - jednego z najokrutniejszych obozów przejściowych w drodze do Dachau, Mauthausen czy Gross Rosen.
Uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatne egzemplarze książki.



Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

środa, 27 listopada 2019

Wycieczka ośmioklasistów z Dąbrowy

26 listopada bibliotekę odwiedzili uczniowie 8 klasy Szkoły Podstawowej w Dąbrowie. 
poznali zasady korzystania z usług placówki. Z okazji Roku Moniuszkowskiego wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej Stanisławowi Moniuszce.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Podziękowanie z Kancelarii Prezydenta

Jak każdego roku biblioteka otrzymała podziękowanie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za "współtworzenie tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania".


Okolicznościowe wydanie Nowel Polskich
 Z okazji stulecia odzyskania niepodległości biblioteka otrzymała także flagę Rzeczpospolitej Polskiej w okolicznościowym, lnianym, opakowaniu.


poniedziałek, 25 listopada 2019

Dzień Pluszowego Misia

JA i mój puchaty miś…
... mogły wesoło zaśpiewać wszystkie dzieci w poniedziałek 25 listopada, kiedy to przypada Dzień Pluszowego Misia; także maluchy z Przedszkola Bajka w Gębicach (grupa Motylki) wzięły udział w spotkaniu z bajkowymi misiami przygotowanym prze bibliotekarkę z gębickiej filii biblioteki publicznej; na początku maluszki wysłuchały opowieści o tym, dlaczego Miś Uszatek ma klapnięte uszko, później przyszedł czas na ciekawostki o niedźwiedziach, wspólną zabawę z książkami opowiadającymi o przygodach tych sympatycznych zwierzaków a na koniec samodzielne wykonanie misiowej wyklejanki; nie zabrakło też degustacji tego, co misie lubią najbardziej, czyli miodku…

Fot. Filia MBP w Gębicach
Fot. Filia MBP w Gębicach
Fot. Filia MBP w Gębicach
Fot. Filia MBP w Gębicach


Kolejna odsłona kodowania

W czwartek, 21 listopada br., w sali multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się zajęcia z kodowania. Tym razem dzieci do zabawy używały gry i aplikacji Scottie-Go.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

piątek, 22 listopada 2019

Mała Książka Wielki Człowiek


Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie  należy do grona 5200 bibliotekach, biorących udział w programie Mała Książka Wielki Człowiek, której organizatorem od 2017 roku jest Instytut Książki. Dotychczas swoje wyprawki czytelnicze w Oddziale dla Dzieci w Mogilnie odebrało około 60. Młodych czytelników, którzy odtąd regularnie korzystają z oferty biblioteki.   W bibliotece nadal na młodych czytelników w wieku 3–6 lat czeka, jak informuje Instytut Książki, "wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych".

„PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA – półmetek tegorocznej edycji kampanii Mała książka – wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.
Wierzymy, że wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie, a wspólne czytanie książek w rodzinie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i wzmacnia poczucie bliskości z rodzicami. Dlatego Instytut Książki kontynuuje i rozwija program prowadzony od 2017 roku. Wówczas rozpoczęliśmy dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w  szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano już około 600 tysięcy książek. Teraz w  5200 bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników w wieku 3–6 lat czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych. Od września 2019 roku już ponad 80 tysięcy dzieci odebrało swoją Wyprawkę Czytelniczą, z czego blisko 50 000 to nowi użytkownicy – dzieci, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek" to dla dzieci i ich rodziców zaproszenie do świata literatury z pięknie wydaną i mądrą książką, to także okazja do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej ofertą, po to, by wracać tam jak najczęściej. Dla bibliotekarzy to natomiast możliwość na pozyskanie nowych i wiernych czytelników .
W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

środa, 20 listopada 2019

Rozgrywki szachowe w bibliotece

W piątek, 15 listopada 2019 roku, w sali multimedialnej biblioteki, spotkali się szachiści z Bibliotecznego Klubu Szachowego. Ćwiczyli oni swoje umiejętności, przed zbliżającym się Mikołajkowym Turniejem Szachowym.

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP


Kodowanie w bibliotece

W czwartek, 14 listopada 2019 roku, w sali multimedialnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie, odbyły się kolejne zajęcia z kodowania. Dzieci używając tabletów, laptopa i komputerów stacjonarnych doskonale bawili się w kodowanie z wykorzystaniem aplikacji mobilnych. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP