wtorek, 31 marca 2020

Darmowy audiobook dla dzieci od Teatru Kultureska



W tym wyjątkowym czasie powszechnej kwarantanny chcielibyśmy podzielić się z Państwem darmowym autorskim audiobookiem dla dzieci o tematyce ekologicznej pt. „Owca Ola Bohaterką Pola”. 
Nasze słuchowisko to teatr wyobraźni - można przenieść się do teatru nie ruszając się z domu. 

Zapraszamy do przekazywania bajki dalej. Audiobook można odsłuchać poniżej:
Link do audiobooka: https://youtu.be/o7ITdA3PZOw

Audiobook można udostępniać na Facebooku, na stronie internetowej i w innych mediach społecznościowych – niech najmłodsi skorzystają, a kultura i edukacja wciąż działa!

Na naszym Youtube będą pojawiać się kolejne propozycje do słuchania dla dzieci - zapraszamy do śledzenia naszego profilu na fb: Teatr Kultureska na facebooku

Życzymy zdrowia!
Pozdrawiamy,
Zespół Teatru Kultureska

Drodzy Czytelnicy!

W związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie oraz filie biblioteczne w Gębicach i Wylatowie będą nieczynne do odwołania.

Źródło: http://clipart-library.com/clipart/498579.htm

piątek, 27 marca 2020

Z dziećmi w domu? Żyj książkowo Cz. 2


Miejska Biblioteka publiczna w Mogilnie pragnie poinformować, że Instytut książki przygotowała drugą odsłonę oferty dla rodziców , którzy pozostali z dziećmi w domu w cyklu „Z dziećmi w domu? Żyj książkowo”.


pojawiła się nowa porcja porcją pomysłów, jak #żyćksiążkowo podczas kwarantanny i twórczo wykorzystać czas w domu! Autorzy polecają najciekawsze inicjatywy czytelnicze dla najmłodszych wielbicieli książek i życzą dobrej zabawy przesyłając #czytankinaczasie i #pozdrowienia z domu

Międzypokoleniowy Festiwal Ojce i Dziatki zaprasza na wirtualne spotkania z autorami książek dla dzieci. W ramach akcji #czytankinaczasie i #zostańwdomu o godz. 19 goście festiwalu czytają fragmenty swoich książek. Do tej pory z małymi czytelnikami spotkali się m.in. Marcin Szczygielski, Marta Guśniowska czy Marcin Kozioł. Wszystkie nagrania znajdziecie na Facebooku festiwalu.

Instytut Książki zaprasza do udziału w #pozdrowieniazdomu.

Kolejna inicjatywa to „Czytanie na drugie śniadanie” czyli porcja dobrej literatury dla dzieci. Codziennie od poniedziałku do piątku o 9.30 Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza do wspólnego spędzenia czasu przy bajce czytanej przez znane postaci krakowskiej kultury w ramach serii internetowych spotkań

Znajdziecie w niej bajki, ilustracje, komiksy i inne literackie harce z pisarzami, komiksiarzami i artystami znanymi z książkowych stronic. Materiały publikowane w tym cyklu dostępne będą także na kanale KBF na platformie YouTube.

Malujemy kota z Fundacją Wilkonia – konkurs

Józef Wilkoń zilustrował bardzo dużo książek o kotach i bardzo lubi je malować – nie tylko nasze domowe małe kotki, ale też duże tygrysy, lwy i pantery. Koty są bardzo wdzięcznym obiektem do rysowania, dlatego Fundacja Wilkonia proponuje świetną zabawę i konkurs w jednym. Namalujcie kota (możne być ten nasz, domowy, ale też duży drapieżnik) i umieśćcie zdjęcie swojej pracy na stronie  wydarzenia. Dzieło, które dostanie najwięcej polubień, zostanie nagrodzone książką z dedykacją od ilustratora.

Warsztaty online dla dzieci od Przecinka i Kropki

Podczas warsztatów jest okazja by zrobić mózg z kalafiora, satelitę z papieru i teleskop z lupy? I to w każdym mieszkaniu? Jak w domowych warunkach bezpiecznie przeprowadzić z dziećmi eksperyment chemiczny, a za pomocą flamastra wytłumaczyć czym jest chromatografia? „W domu jest fajnie i kropka!” to cykl warsztatów online dla dzieci i rodziców, na które zaprasza Empik, organizator programu Przecinek i Kropka wraz z Rzecznikami Nauki oraz edukatorami i autorami literatury dziecięcej.
Członkowie Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, czyli młodzi i utytułowani naukowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach, od biologii i ekologii przez chemię i fizykę po astronomię, zaproszą dzieci do swoich domowych pracowni.

Dzieciom zainteresowanym pracą mediów Przecinek i Kropka proponuje warsztaty dziennikarskie. Nie zabraknie też oczywiście aktywności związanych z książkami. Do wirtualnych zajęć dołączają autorzy literatury dziecięcej. Agnieszka Mielech, autorka serii „Emi i tajny klub superdziewczyn” przeczyta fragment 11 tomu – „Aloha”, Marcin Mortka swoje „Biuro podróży nosorożki Papti”, a Marta Kisiel „Małe Licho”.

Zapraszamy do śledzenia fanpage’a Przecinek i Kropka na Facebooku oraz strony www.przecinekikropka.pl, gdzie codziennie będą się pojawiały kolejne porywające warsztaty.

Scenariusze zajęć, zabawy i kolorowanki od wydawnictwa Media Rodzina

Dla miłośników Kici Koci, Krowy Matyldy, Mądrej Myszy czy Żubra Pompika wydawnictwo Media Rodzina przygotowało scenariusze zajęć, zabawy i kolorowanki na podstawie swoich książek. Materiały są idealnym wsparciem podczas zabawy i pracy z dziećmi – można je wykorzystywać w działaniach ogólnorozwojowych, do kształcenia dziecięcej wyobraźni, rozwijania umiejętności pracy w grupie, poznawania zasad rządzących światem a przede wszystkim – do dobrej zabawy! Wszystko znajdziecie tutaj.

Więcej pomysłów na czytanie z dziećmi na wielki-czlowiek.pl

Pozdrawiamy serdecznie wszystkich czytelników i użytkowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie. Zostańcie Państwo w Domu byśmy wkrótce mogli się spotkać w bibliotece.

środa, 25 marca 2020

Z dziecmi w domu? Żyj książkowo



Instytut książki przygotował specjalną ofertę dla rodziców , którzy pozostali z dziećmi w domu.

„Niedawno polecaliśmy Wam miejsca w sieci, gdzie możecie nieodpłatnie korzystać z dostępu do e-booków i audiobooków. Dziś chcemy Wam zaproponować kilka niezwykle ciekawych inicjatyw okołoksiążkowych dla najmłodszych, które będą doskonałym dopełnieniem codziennego rytuału wspólnego czytania.

W czasie, gdy brakuje nam spotkań na żywo, Zaczytani proponują, by spotkać się „live” – mimo że w sieci – i oczywiście z książką w ręku. Cykl Zaczytana Wieczorynka codziennie o godz. 19:00 na Instagramie, a w nim czytanie bajek na żywo przez jednego z  ambasadorów fundacji. Do tej pory książki dzieciom czytali m.in. Joanna Jabłczyńska i Michał Meyer, a już dziś wieczorem w niezwykły świat literatury najmłodszych zabierze Joanna Osyda.

Fundacja proponuje też, aby podczas codziennej lektury, zagrać w Zaczytane Bingo – szczegóły znajdziecie tutaj.

Czytanie dzieciom przez osoby znane ze świata kultury i mediów zainicjowała też ambasadorka naszej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” – Joanna Koroniewska-Dowbor (więcej na ten temat tutaj). W ramach akcji #instanocki czytelnicze wyzwanie przyjęli już Małgorzata Kożuchowska, Grażyna Wolszczak, Ada Fijał, Maciek Radel, Anna Korcz czy Marcin Roznerski. Chcecie by Waszym dzieciom do snu poczytały gwiazdy? Godz. 19:00 , kierunek Instagram (info znajdziecie na joannakoroniewska lub przez hasztag #instanocki).

Prawdziwą gratkę dla miłośników pięknych książek przygotowało Wydawnictwo Dwie Siostry. Codziennie o godz. 11 na Instagramie Czytanki live – najlepsze tytuły wydane przez wydawnictwo czytane na żywo. Ale to nie wszystko – na stronie wydawcy do pobrania: karty pracy do wydruku i kolorowanki stworzone na podstawie książek, fragmenty tekstów do czytania i audiobooków wydanych przez Dwie Siostry. Co więcej, znani polscy ilustratorzy książek dla dzieci uchylają rąbka tajemnicy swojego warsztatu twórczego – możecie wspólnie z nimi rysować albo pokolorować rysunki, jakie dla Was przygotowali.

Pamiętajcie, by w tym trudnym czasie dbać o siebie, korzystajcie z czytelniczych inicjatyw i żyjcie książkowo! Więcej inspiracji, jak spędzić czas z dzieckiem i książką, na naszej stronie już jutro!
Następne: Konkurs Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki – „Pozdrowienia z domu!” #pozdrowieniazdomu”

Instytut książki przygotowała specjalną ofertę dla rodziców , którzy pozostali z dziećmi w domu.