19 i 26 lipca 2021 r.
czwartek, 24 czerwca 2021
Filia w Wylatowie czynna w lipcu
19 i 26 lipca 2021 r.
piątek, 18 czerwca 2021
Godziny pracy biblioteki
Krzysztof Story - o Korsyce i Szkocji w bibliotece
środa, 16 czerwca 2021
Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu… o twórczości Cypriana Kamila Norwida
W miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyło się
pierwszy wykład przewidziany w projekcie „Wizjonerzy czy obserwatorzy” – sięgnij
po książki by zrozumieć świat”.
Wykład wraz z prezentacją „Syn minie pismo, lecz ty spomnisz, wnuku…” na temat twórczości i osobowości Cypriana Kamila Norwida wygłosiła dr Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz ,norwidolog, filolog polski, germański i klasyczny.
Prelegentka pokazała słuchaczom postać Norwida jako człowieka borykającego się z codziennością, nierozumianego i odrzuconego , wyprzedzającego epokę w której przyszło mu żyć. Jednocześnie zwróciła uwagę na etyczną postawę poety, jego spowodowane przymusową emigracją cierpienie i tęsknotę […] do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba […]
Wydarzenie uświetniła recytacja mogileńskiego prawnika, pasjonata twórczości Cypriana Kamila Norwida, laureata wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich Marka Wolskiego. Podczas spotkania zaprezentował dwa utwory „Moja piosnka” i „Czemu”.
W ramach realizowanego przez bibliotekę projektu na, który placówka otrzymała dofinansowanie 5000 ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla Książki 2021”, wkrótce odbędą się warsztaty plastyczne i modelarskie dla dzieci nawiązujące do twórczości Stanisława Lema. Zaplanowano także wykłady poświęcone Stanisławowi Lemowi i Tadeuszowi Różewiczowi obok Cypriana Kamila Norwida patronom 2021 r.
Fot. MBP |
Fot. MBP |
Fot. MBP |
Fot. MBP |
Fot. MBP |
Fot. MBP |
Fot. MBP |
Fot. MBP |
Wydarzenie było dostępne na żywo na Facebooku biblioteki.
wtorek, 15 czerwca 2021
środa, 9 czerwca 2021
Szczęśliwy naród, który ma poetę... wykład dr Magdaleny Karamuckiej-Marcinkiewicz
Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprasza na wykład dr Magdaleny Karamuckiej-Marcinkiewicz „Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu… - o twórczości Cypriana Kamila Norwida”. Wykład odbędzie się we wtorek 15.06.2021r. godz. 17.00 w bibliotece ul. Rynek 8 i będzie dostępny także online.
Dr Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz – mogilnianka, filolog germański, klasyczny i polski, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, norwidolog, autorka nagrodzonej Nagrodą Prezesa Rady Ministrów i wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM rozprawy Antyczny Rzym Norwida, a także szeregu artykułów naukowych opublikowanych miedzy innymi w czasopiśmie „Studia Norwidiana” czy serii wydawniczej „Czarny Romantyzm”, nauczyciel, wykładowca.
W ramach wydarzenia będzie można posłuchać utworów Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Marka Wolskiego – prawnika, pasjonata recytacji zafascynowanego twórczością i osobowością poety.
Wykład zorganizowano w ramach projektu „Wizjonerzy czy obserwatorzy? – sięgnij po książki by zrozumieć świat” dofinansowanego ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2021.
Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę na tarasie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie
7 czerwca na tarasie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyło się pierwsze po częściowym zniesieniu ograniczeń sanitarnych, spotkanie autorskie.
Gościem biblioteki był podróżnik Michał Woroch fotograf, laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku oraz Travelery 2018 w kategorii Podróż Roku. Autor i wydawca książki Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę. Absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się między innymi w: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Traveler, Podróże, Globetrotter, Zwierciadło i Duży Format.
Wydarzenie promujące książkę Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę było zapowiedzią kolejnego przedsięwzięcia Himalayas Challenge_2021.
Michał Woroch będzie uczestnikiem wyprawy trekingowej w Himalajach. Wybrany szlak to około 230 kilometrów, które podróżnicy zamierzają pokonywać na specjalnie zaprojektowanych do tego celu pojazdach//łazikach elektrycznych. Największym wyzwaniem będzie zdobycie przełęczy Thorung La 5416 m n.p.m.
Fot.MBP |
Fot. MBP |
Fot. MBP |
Fot.MBP |
Fot.MBP |
Fot.MBP |
Fot.MBP |
Fot.MBP |
Fot.MBP |
Fot. MBP |
Uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać prezentację przygotowaną z fotografii wykonanych podczas podróży przez obie Ameryki, poznali też spot reklamowy przygotowywanej wyprawy w Himalaje.