Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie w listopadzie zakończyła realizację zadania „Wzniośle czy radośnie? - pieśni i wiersze = wartości”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Kwota dofinansowania wynosiła 11000, a zadanie było realizowane w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022 od maja 2022 r.
Realizacja zadania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie wsparła placówkę jako ośrodek animujący kulturę, kształtujący zachowania czytelnicze i aktywizujący społeczność lokalną oraz rozszerzyła zakres jej usług.
Projekt odwoływał się do ważnych postaci i wydarzeń z historii Polski, a jego łącznikiem była muzyka i literatura.
Słowa łączą się w opowieści - najpierw przekazywane z ust do ust, a z czasem zapisywane. Podobnie muzyka - najpierw wyłaniała się z odgłosów natury, potem zaczął ją tworzyć człowiek. Słowa połączone rytmem dały poezję, ta natomiast wzbogacona o muzykę przekształciła się w pieśń towarzyszącą człowiekowi w ważnych wydarzeniach osobistych, historycznych, społecznych. W różnych momentach dziejów pieśni i hymny odwołujące się m.in. do takich wartości, jak wolność, wiara i patriotyzm towarzyszyły polskiemu narodowi, a wojska polskie maszerowały w bój z pieśnią na ustach. Spośród podniosłych tekstów "Boże coś Polskę", "Rota", "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" pretendowały do miana hymnu narodowego.
Inspiracją do stworzenia i zrealizowania projektu były rocznice przypadające w 2022 roku.
180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej była okazją do przypomnienia i popularyzowania osoby twórczyni tekstu Roty;
Prelekcję na temat „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch” wygłosił Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dworek w Żarnowcu Maria Konopnicka otrzymała jako dar od narodu w 1903 i spędzała w nim każdy sezon wiosenno-letni do 1910 roku.
Właśnie w Żarnowcu w 1908 roku powstała „Rota”. Utwór, którego poetka nie mogła otwarcie opublikować z uwagi na cenzurę ukazywał się w częściach w winiecie 3 kolejnych numerów „Głosu Wielkopolanek”. Muzykę do utworu stworzył Feliks Nowowiejski.
Prelegent, Paweł Bukowski, pokazał autorkę „Roty” jako człowieka renesansu. Maria Konopnicka zmarła we Lwowie 8 października 1910 r. Zorganizowany tam pogrzeb stał się hołdem oddanym pamięci poetki. . O konieczności stworzenia dla poetki, „pomnika nie ze spiżu, ale z pamięci i znajomości jej myśli i utworów” pisał Kazimierz Przerwa–Tetmajer.
Prelekcja Pawła Bukowskiego |
Licznymi uczestnikami październikowego spotkania w bibliotece byli nauczyciele i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie im. Marii Konopnickiej, którzy wręczyli prelegentowi specjalne podziękowania.
27 czerwca oraz 2 sierpnia 2022 r. w mogileńskiej bibliotece odbyły się warsztaty tworzenia plansz teatrzyku kamishibai do wybranych wierszy Marii Konopnickiej. Dzieci pod okiem Stefanii Barańskiej, nauczycielki plastyki, wykonały kolorowe ilustracje do wylosowanych fragmentów wierszy Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”.
We wrześniu biblioteka zaprosiła dzieci w wieku od 7 do 11 lat do udziału w konkursie „Znacie, to posłuchajcie…” opowieść kamishibai na podstawie wybranego wiersza Marii Konopnickiej. Ułatwieniem dla zainteresowanych był dostępny na stronach placówki zapis filmowy warsztatów.
https://www.facebook.com/mbp.mogilno/videos/592158079142747/
Laureatami konkursu zostały Antosia Zielińska, Lena Kwiatkowska i Tosia Maciejewska. Wyróżnienia przyznano Agacie Czubachowskiej, Zosi Biniek i Sandrze Kaczmarek.
Prace powstałe w ramach warsztatów i konkursu można oglądać na zorganizowanej w holu biblioteki wystawie.
Wręczenie nagrody laureatce konkursu |
Wystawa ilustracji do wierszy Marii Konopnickiej |
145 rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego, twórcy muzyki do Roty była natomiast okazją do przypomnienia tego ważnego dla polskiej historii kompozytora, dyrygenta, organisty i pedagoga.
20 października 2022 r. prelekcję „Nie tylko Rota. Feliks Nowowiejski i jego muzyka” wygłosił prof. Marcin Gmys muzykolog, profesor zwyczajny, pracownik naukowy Instytutu Muzykologii UAM. Prelegent zaprezentował postać Feliksa Nowowiejskiego wskazując na jego wszechstronność i pracowitość. Życiorys i kariera Feliksa Nowowiejskiego splatały się z trudną historią przełomu XIX i XX wieku. Od niedawna twórczość Feliksa Nowowiejskiego jest na nowo odkrywana i popularyzowana.
Wykład prof. Marcina Gmysa |
Uzupełnieniem wydarzenia był krótki koncert mogileńskiego chóru „Hemantus” działającego przy Mogileńskim Domu Kultury. Chór wykonał utwory muzyki polskiej: „Pragną ocka, pragną…”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Piechota” oraz „Rotę” - kompozycję Feliksa Nowowiejskiego ze słowami Marii Konopnickiej. Dyrygował Sławomir Paluch.
Wykład i koncert są dostępne na fb biblioteki:
https://www.facebook.com/mbp.mogilno/videos/859299928412330/
75 rocznica urodzin i 200 śmierci Józefa Wybickiego, działacza politycznego, publicysty, poety, autora słów obecnego hymnu narodowego oraz 225 rocznica utworzenia przez gen. J.H. Dąbrowskiego Legionów Polskich we Włoszech, 95 rocznica ogłoszenia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem państwowym zainspirowały do przybliżenia historii muzycznej Mazurka Dąbrowskiego oraz postaci twórcy słów hymnu.
15 czerwca 2022 r. w odbyło się spotkanie autorskie z Edytą Pętkowską-Grabowską, absolwentką Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autorką książki „Biografia intelektualna Józefa Wybickiego w latach 1794-1806”. Prelegentka przybliżyła postać Józefa Wybickiego, pisarza, prawnika, polityka, autora słów Pieśni Legionów Polskich we Włoszech przed 90. laty ustanowionej hymnem narodowym. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zgromadzonych przez bibliotekę publikacji traktujących o tekście i muzyce Mazurka Dąbrowskiego.
Spotkanie autorskie z Edytą Pętkowską |
20 czerwca 2022 r. można było wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Macieja Gołąba, profesora Zakładu Muzykologii Systematycznej, Instytutu Muzykologii, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem wykładu była „Muzyczna historia Mazurka Dąbrowskiego”.
Wykład prof. Macieja Gołąba |
Dzięki bogato ilustrowanej, także dźwiękowo, prezentacji multimedialnej słuchacze wykładu mogli poznać wykonania pieśni w nieznanych aranżacjach jako pieśń bliską i wartościową artystycznie, schodzącą z piedestału narodowego symbolu.
Jednym z elementów, realizowanego przez bibliotekę projektu „Wzniośle czy radośnie? – pieśni i wiersze = wartości”, były zorganizowane 27 maja 2022 r., dwa spotkania autorskie z Izabellą Klebańską autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Izabella Klebańska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Muzyka jest jedną z dziedzin kultury najbardziej wpływającą na proces kształtowania społeczeństwa. Popularyzowanie muzyki wśród dzieci jest pasją Izabelli Klebańskiej autorki książek pokazujących, że spotkania z dźwiękiem mogą być fascynującą przygodą.
Warsztaty z Izabellą Klebańską |
Aktywnymi uczestnikami spotkania były dzieci z mogileńskich przedszkoli, młodszych klas szkół podstawowych Gminy Mogilno oraz Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach.
W ramach zadania odbyły się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty oraz konkurs plastyczny, koncert i wystawy.