poniedziałek, 16 września 2024

Dzień Kropki - z wizytą w przedszkolu w Wylatowie

16 września 2024 r. wylatowska filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie włączyła się w obchody Dnia Kropki w Przedszkolu w Wylatowie.

Najpierw dzieci próbowały wypatrzyć małą czarną kropkę na środku kartki, potem tę samą, ale powiększoną kropkę, a następnie większą ilość czarnych kropek. Później dodane zostały kolory i na kartce pojawiły się różnokolorowe kropki. Następnie rozmawialiśmy z dziećmi czym w ogóle jest kropka, jaki ma kształt i jakie litery mają kropki. Dzieci rozpoznawały także zwierzęta, które mają kropki. Przedszkolacy dowiedzieli się także skąd wzięło się święto kropki – bibliotekarka odczytała historię Vashti. 

Dzień kropki - z wizytą w przedszkolu, 16.09.2024,
fot. filia w Wylatowie

Dzień kropki - z wizytą w przedszkolu, 16.09.2024,
fot. filia w Wylatowie

Dzień kropki - z wizytą w przedszkolu, 16.09.2024,
fot. filia w Wylatowie

Podczas zajęć przedszkolacy próbowali również trafić kropką do celu, jakim była książka pt. „Kropka”, ułożyły stonogę z kolorowych kółek i widząc kropkę-kółko w określonym kolorze wykonywały odpowiednie komendy. Na zakończenie zajęć młodsze dzieci dopasowywały do siebie kolorowe kropki, a starsze dzieci tworzyły kropkowe obrazki i buźki z kropek.

Dzień kropki - z wizytą w przedszkolu, 16.09.2024,
fot. filia w Wylatowie

Dzień kropki - z wizytą w przedszkolu, 16.09.2024,
fot. filia w Wylatowie

Dzień kropki - z wizytą w przedszkolu, 16.09.2024,
fot. filia w Wylatowie

środa, 4 września 2024

poniedziałek, 2 września 2024

"Sprzedani. Reportaże z peryferii" - zapraszamy na prelekcję o Paragwaju

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprasza na prelekcję Wojciecha Ganczarka „Paragwaj. Były lasy, jest mięso”. Poniedziałek 9.09.2024r. godzina 17.00 sala konferencyjna biblioteki ul. Rynek 8.

Dynamiczne zmiany we współczesnym świecie, których świadkiem i przyczynkiem jest bogata Europa mają także swoich anonimowych uczestników. Jednym z nich jest mało znany Paragwaj. Tymczasem za każdym razem, gdy kupujemy przecenione mięso w supermarkecie, nasz obiad współfinansują Paragwajczycy i środowisko naturalne, które ich otacza. Wraz z autorem książki "Sprzedani. Reportaże z peryferii" wybierzemy się w podróż tematyczną po skutkach globalizacji. Gruntowe drogi z czerwonej ziemi poprowadzą nas przez Paragwaj, bez wątpienia najmniej znany, a przecież tak pasjonujący i pod wieloma względami wyjątkowy kraj Ameryki Łacińskiej.

Książka "Sprzedani. Reportaże z peryferii" została uhonorowana Nagrodą Magellana 2022 w kategorii książki reportażowej.

Wojciech Ganczarek, urodzony w 1988, absolwent matematyki stosowanej i fizyki teoretycznej. W latach 2013-2023 podróżował rowerem po Ameryce Łacińskiej. Efektem tej podróży były relacje, reportaże i eseje prasowe, a także książki "Upały, mango i ropa naftowa" (2017), "Zabrali mi kraj. Rozmowy z Wenezuelczykami na emigracji" (2020) i "Sprzedani. Reportaże z peryferii" (2022). Twórca pełnometrażowego filmu dokumentalnego "Soy paraguayo" (2019) i trylogii dokumentalnej "Synowie tej ziemi. Rozmowy z rdzennymi mieszkańcami Argentyny". Regularnie gości w ogólnopolskich mediach jako ekspert ds. Ameryki Łacińskiej (Radio357, Raport o stanie Świata, Polskie Radio i inne).


 

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

 

7.09.2024 r. sobota Narodowe Czytanie Kordiana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie. Sala konferencyjna biblioteki ul Rynek 8 godzina 11.00 – zapraszamy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprasza na kolejną edycję Narodowego Czytania. Tym razem będzie można wysłuchać interpretacji „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyła będzie okolicznościowa scenografia, a wszyscy uważni słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w adresowanym do nich konkursie.

https://lustrobiblioteki.pl/2024/08/film-na-narodowe-czytanie-2024/