piątek, 20 czerwca 2014

"Noc w Bibliotece"

W dniach 13-14 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej w Wylatowie odbyła się po raz czwarty „Noc w Bibliotece”. Została ona zorganizowana przez Bibliotekę Szkolną Szkoły Podstawowej w Wylatowie i Miejską Bibliotekę Publiczną w Mogilnie – Filię w Wylatowie. W bieżącym roku była to noc tematyczna pod hasłem „Noc z Indianami”. Dla dzieci - laureatów konkursów bibliotecznych ze szkoły w Wylatowie - przygotowanych zostało wiele atrakcji.
Fot. MBP
Jako wprowadzenie do tematyki indiańskiej dzieci, podzielone na grupy, miały za zadanie wykonać totemy indiańskie. Po ich narysowaniu zawiesiły swoje prace jedna pod drugą, tworząc jeden duży totem. Podczas, gdy dzieci zajęte były zadaniem, został dla nich przygotowany posiłek nazwany „indiańską ucztą przyjaźni”. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wylatowie Katarzyna Łaniecka i pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie Zofia Zielińska-Jarząbkowska. Wtedy również, w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” został odczytany fragment przygód Ani i Jacka z książki Mary Pope Osborne „Bizony z Wielkich Równin”.
Fot. MBP
Po posiłku odbyła się jedna z największych atrakcji „Nocy w Bibliotece” - podchody w terenie. Zanim uczestnicy wyruszyli „Śladami Indian” musiały zostać poczynione pewne przygotowania: uczniowie podzielili się na dwie grupy i w drodze losowania zostali przydzieleni do jednego z dwóch plemion – Bladych Twarzy lub Czarnych Stóp. Następnie każdy uczestnik losował dla siebie indiańskie imię.
Fot. MBP
Fot. MBP
Podczas podchodów obydwie grupy, idąc różnymi drogami, ukrywały zadania, puzzle, rebusy, rozsypanki wyrazowe i łamigłówki logiczne dla grupy przeciwnej. W drodze powrotnej, po zamienieniu się trasą wędrówki, grupy musiały odnaleźć i rozwiązać zadania. Za niepoprawne rozwiązanie zadań, po powrocie, losowano kary do wykonania.
Fot. MBP
Kolejnym punktem programu było pasowanie na Indianina i przygotowanie do pokazu mody. Podczas, gdy dzieci przebierały się w stroje indiańskie i malowały twarze, przez bibliotekarki został rozwinięty „czerwony dywan”. Pokaz rozpoczął się, gdy została włączona indiańska muzyka.
Fot. MBP
Następnymi atrakcjami było: rozwiązywanie kalamburów, dyskoteka w piżamach, która rozpoczęła się po północy oraz poszukiwanie „Ducha Białego Niedźwiedzia” czyli maskotki-niedźwiadka przebranej za indiańskiego wodza.
Fot. MBP
Przedpołudnie następnego dnia, po nocy wrażeń, wypełnione było wspólnym śniadaniem, przypomnieniem zasad fair play oraz grami na boisku szkolnym, w tym także zabawami indiańskimi, np. karmieniem bizona, wyścigiem plemion, skradaniem się, przechodzeniem nad przepaścią w Kanionie Kolorado.
Fot. MBP