czwartek, 29 września 2016

Dofinansowanie dla biblioteki na zakup nowości wydawniczych



Ankieta

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie stara się o uzyskanie dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego w programie "Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2016"

Prosimy o wypełnienie ankiety i dostarczenie do siedziby biblioteki przy ul. Narutowicza 1. Można również wypełnić ankietę w wersji elektronicznej w programie WORD - do pobrania z Biuletynu Informacji Publicznej MBP w Mogilnie http://www.mbp.mogilno.pl/?a=1604 i przesłać ją na adres e-mail: biblioteka@wp.pl

Termin: do 5 października 2016 r. 















wtorek, 27 września 2016

Odbierz nowy, bezpłatny kod i czytaj książki elektroniczne!

Przypominamy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie wykupiła dla czytelników dostęp do platformy IBUK Libra. Wszyscy czytelnicy, którzy są zainteresowani czytaniem książek elektronicznych mogą się zgłosić po odbiór nowych, bezpłatnych kodów dostępu w bibliotece przy ul. Narutowicza 1. Dzięki takiemu kodowi czytelnik ma możliwość zalogowania się do platformy IBUK Libra i sięgnięcia po pozycje udostępnione przez Kujawsko-Pomorski Elektroniczny Zasób Biblioteczny.

Publikacje IBUK Libra zostały również załączone do katalogu on-line biblioteki: mogilno-mbp.sowa.pl.

Katalog MBP w Mogilnie

Wszystkie tytuły e-booków wyświetlają się po kliknięciu w zakładkę IBIK LIbra, a także po wpisaniu IBUK Libra w opcji wyszukiwania. Dostęp do ich treści elektronicznej wymaga posiadania kodu PIN, po którego odbiór zapraszamy do naszej placówki.



czwartek, 15 września 2016

Wystawa "Jesienne inspiracje"


W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprezentowano wystawę publikacji związanych z jesienią. 


Fot. MBP

W gablotach zostały wyeksponowane książki z pomysłami na długie, jesienne wieczory. Są to poradniki podpowiadające jak wykorzystać kasztany, jarzębinę, kolorowe liście do zabaw z dziećmi, stworzyć kompozycję z kwiatów czy zmienić wystrój mieszkania, a także bogato ilustrowane pozycje wydawnicze opisujące pory roku.

Zapraszamy po ciekawe książki.

Fot. MBP


środa, 14 września 2016

wtorek, 6 września 2016

Budowa biblioteki trwa


Nowe kody do IBUK Libra

Wszystkich czytelników korzystających z platformy książek elektronicznych IBUK Libra zapraszamy po odbiór nowych kodów. 
Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie wykupiła dla Państwa dostęp do platformy na kolejny rok. Podobnie jak w poprzednich latach IBUK Libra we wrześniu udostępniła nowe kody dla czytelników bibliotek.
Kody można otrzymać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie przy ul. Narutowicza 1.
Zachęcamy do korzystania z platformy umożliwiającej dostęp do Kujawsko-Pomorskiego Elektronicznego Zasobu Bibliotecznego


Przypominamy:IBUK Libra zapewnia użytkownikom: 
- całodobowy dostęp do wirtualnej czytelni z dowolnego miejsca 

- tysiące tytułów 
- największy zbiór publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych 
- szybki podgląd pełnych tekstów- spersonalizowaną sferę czytania książek w chmurze (osobiste konto myIBUK) 
- zaawansowane narzędzia pracy z tekstem, m.in.: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN 
- dodatkowe narzędzia wspierające rozwój kompetencji, m.in.: Asystent Językowy PWN, kursy językowe SuperMemo 
- elastyczny dobór zasobów i łatwe uruchomienie platformy 
- możliwość czytania na urządzeniach mobilnych. 
Serwis IBUK Libra, należący do Wydawnictwa Naukowego PWN, istnieje od 2007 roku. Platforma udostępnia publikacje w wersji elektronicznej oraz - dla zainteresowanych - inne zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilka tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny. Wiele z nich to tytuły niedostępne w innych bazach, co sprawia, że oferta IBUK Libra jest unikatowa. Dzięki zaawansowanej technologii i dostępowi online czytelnicy mogą korzystać z serwisu przez całą dobę, z dowolnego miejsca. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem. 
Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Technologia IBUK Libra nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania i jest w pełni bezpieczna dla urządzenia użytkownika. Katalogi dostępne są w każdej przeglądarce internetowej. 



Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w Mogilnie

Po raz drugi na tarasie Urzędu Miejskiego odbyło się Narodowe Czytanie. Mogileńska biblioteka włączyła się do piątej edycji Narodowego Czytania.
Gości biblioteki, którzy 3 września 2016 r. mogli wysłuchać fragmentów "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji znanych mogilnian powitała dyrektor biblioteki Maria Kotlińska. Fragmenty "Quo vadis" przygotował na tę okzję literaturoznawca Tadeusz Burek, dla mogileńskich słuchaczy skróciła je oraz pytania konkursowe przygotowała Adrianna Radek. Powieść noblisty interpretowali: Robert Hibner - pracownik Urzędu Miejskiego w Mogilnie, Katarzyna Barczak - radna, Marek Jankiewicz - polonista, Katarzyna Sterymska - polonista, Zuzanna Janus – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie, Małgorzata Małecka – przewodnicząca gminnej rady KGW w Mogilnie, Jacek Chudziński – księgarz- właściciel Księgarni Regionalnej w Mogilnie, Karol Nawrot - radny, Grażyna Lewandowska – koordynator UTW w Mogilnie oraz opiekun Klubu Seniora w Mogilnie, Jan Bartecki – przewodniczący Rady Powiatu Mogileńskiego, Andrzej Zieliński – właściciel sklepu Bartex, Piotr Sierański – zastępca dyrektora Mogileńskiego Domu Kultury. Spotkanie poprowadziły Alicja Jakubowska-Leśniak oraz Adrianna Radek. Stroje z epoki w których wystąpili Marika Sulicka i Paweł Grycza zaprojektowała i uszyła Lucyna Gmaj. Sponsorem imprezy była także mogileńska firma Ogrodnik, która wypożyczyła fontannę oraz SPZOZ Mogilno właściciel "szezląga". Dekoracje przygotowała Bogusława Mikulska.


Uważni słuchacze mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami wśród których znajdowały się między innymi przewodniki po Rzymie, audiobooki oraz papierowe egzemplarze Quo vadis zaopatrzone w okolicznościową pieczęć, którą biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP. Narodowe Czytanie Quo vadis odbywało się w całej Polsce pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

poniedziałek, 5 września 2016

Prezent od IBUK Libra

Drodzy Czytelnicy,
w nowej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK LIBRA, proponujemy książkę Andrzeja Klima – Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL
Czy Nina Andrycz zamawiała kreacje w Paryżu? Gdzie widywano premiera Cyrankiewicza bez spodni? Kto tak naprawdę trząsł polską estradą? Dlaczego podczas wyborów Miss Polonia 1984 jury głosowało dwa razy? Co Andrzej Rosiewicz szepnął na ucho Michaiłowi Gorbaczowowi? Co zdarzyło się tuż przed występem cygańskiego zespołu Roma w paryskiej Olimpii?
Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL to opowieść o wydarzeniach i ludziach nie zawsze najważniejszych dla życia Polski w latach 1945–1989, ale z pewnością najbarwniejszych. To dzięki nim w szarym PRL-u było o kim i o czym plotkować.
Życie w PRL-u nosiło na sobie pewne piętno paranoi. Bo co prawda dało się kupić samochód, ale najpierw trzeba było dostać na niego przydział. Można było mieć najmodniejsze sukienki, za którymi szalały elegantki na zachodzie Europy, ale trzeba było znać kierownika sklepu z odrzutami z eksportu. Artyści mogli przygotowywać najzabawniejsze numery do kabaretu czy na estradę, ale i tak wiedzieli, że wytnie je cenzura, która oficjalnie nie istniała. Można było przyznawać wybitnym twórcom wysokie nagrody państwowe, a chwilę później odbierać im to, za co zostali nagrodzeni.
O tych i wielu innych niedorzecznościach opowiada ta książka.
Zachęcamy do lektury!
Zespół IBUK Libra