piątek, 10 maja 2019

Stanisław Moniuszko, a mogileńskie tradycje muzyczne.


W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie od 1 marca do 30 czerwca 2019 roku można oglądać wystawę Rok Moniuszkowski, a mogileńskie tradycje muzyczne w zbiorach Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie. Zgromadzone na wystawie materiały można oglądać dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, które udostępniło dokumenty dotyczące amatorskiego ruchu muzycznego istniejącego w Mogilnie w latach międzywojennych. Na wystawie znalazły się dzięki temu materiały dokumentujące historię Towarzystwa Śpiewu Halka w Mogilnie oraz chórów kościelnych.
Ze zbiorów biblioteki pochodzą materiały poświęcone współczesnemu ruchowi muzycznemu zarówno chórom jak i zespołom jazowym, formacjom rockowym czy zasłużonym nauczycielom muzyki Waldemarowi Krystkowiakowi, Marii Strzykowskiej, Apolinaremu Grylewiczowi i Czesławowi Politowskiemu. Na wystawie nie zabrakło także materiałów dotyczących pochodzącego z Mogilna wybitnego muzykologa Hieronima Feichta jak i zasłużonych dla miasta organistów i dyrygentów Walerianowi i Walentemu Żurowskim.


Wystawa jest jednym z elementów zadania realizowanego przez Mogileńskie Towarzystwo Kultury Stanisław Moniuszko, a mogileńskie tradycje muzyczne.
Partnerami w jego realizacji są Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie, Mogileński Dom Kultury, Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli oraz Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddziała w Inowrocławiu.
Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Mogilno.
Fot. MBP


Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP