piątek, 28 czerwca 2019

wtorek, 25 czerwca 2019

Warsztaty rzeźbiarskie - zapraszamy


Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie zaprasza dzieci na bezpłatne warsztaty rzeźbiarskie. W ramach zajęć uczestnicy wykonają prace linorytowe, nauczą się posługiwania narzędziami i materiałami rzeźbiarskimi, będą mieli okazję by wyrazić siebie poprzez sztukę i rozwijać wyobraźnię. Zajęcia poprowadzi Edward Maciejewski – rzeźbiarz, instruktor plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Gąsawie. Zajmuje się edukacją plastyczną dzieci i młodzieży, organizuje warsztaty artystyczne.
Zajęcia w mogileńskiej bibliotece adresowane są do dzieci od 10 roku życia odbędą się 11 lipca  od godziny 11.00-13.00.


środa, 19 czerwca 2019

Wakacje w bibliotece

Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do udziału w zajęciach pod hasłem „Wakacje w bibliotece”, które odbywały się będą od 8 do 19 lipca br., w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach 11:00-13:00.

Zainteresowani mogą się zapisywać od 19 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie, Oddział dla Dzieci, ul. Rynek 8 lub telefonicznie pod numerem (52) 315 25 94.
Liczba miejsc ograniczona do 25 osób.

_______________________________________

Prowadzimy także odrębny nabór na „Warsztaty Linorytu” (techniki graficznej druku wypukłego), które odbędą się 11 lipca (czwartek) od 11:00-13:00, a poprowadzi je Edmund Maciejewski – artysta plastyk z Gąsawy. 
Liczba miejsc ograniczona do 13 osób w wieku od 10 lat.


Zapraszamy na zajęcia wakacyjne do biblioteki



wtorek, 18 czerwca 2019

Przez lasy równikowe Afryki z Dominikiem Szmajdą

W poniedziałek, 17 czerwca 2019 r. w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie z Dominikiem Szmajdą, autorem książki "Rower góral i na Ural. Dziennik z wyprawy na Ural Polarny".

Fot. MBP

Fot. MBP
Podróżowanie gość biblioteki zaczynał od trampingów po Azji. Gdy zainspirowała go książka pioniera polskiego reportażu, Kazimierza Nowaka "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936", rozpoczął podróżowanie rowerem. Poznał Maroko, Saharę Zachodnią Mauretanię, Mali, Libię, Czad i Kamerun.

Fot. MBP
Fot. MBP
Fot. MBP

Fot. MBP
Następnie odbył wyprawy do lasów równikowych, głównie do Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga. Słuchacze zgromadzeni w bibliotece mogli wysłuchać opowieści o samotnych wyprawach do dżungli, pobycie w wioskach, m.in. u pigmejów. Kiedykolwiek podróżnik widział się z miejscową ludnością spotykał się z gorącym i serdecznym przyjęciem. Gość pokazał zgromadzonym filmy i zdjęcia relacjonujące samotną przeprawę. Odbył łącznie 4 wyprawy do lasów równikowych Afryki i planuje kolejne. Prowadzi Wydawnictwo Sorus i Fundację im. Kazimierza Nowaka. 

Fot. MBP
Fot. MBP

poniedziałek, 17 czerwca 2019

Filia w Wylatowie - ogłoszenie

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA 
w Mogilnie 
FILIA W WYLATOWIE 

21 czerwca 2019 r.
(piątek)
nieczynna 

Zapraszamy 
przed przerwą wakacyjną 
24, 26 i 28 czerwca 2019 r. 


Spotkanie przy szachach w bibliotece

W piątek, 14 czerwca 2019 r. po raz ostatni przed wakacjami spotkali się szachiści z Bibliotecznego Klubu Szachowego. Pasjonaci tej królewskiej gry rozegrali kilka partii.

Zapraszamy na rozgrywki ponownie od września. 

Fot. MBP

Fot. MBP

piątek, 14 czerwca 2019

Mam smoka i nie zawaham się go użyć…

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom milusińscy z grupy Biedronki Przedszkola Bajka w Gębicach wysłuchały „Legendy o smoku wawelskim”. Nietypowa czytanka miała formę teatrzyku  Kamishibai, który bardzo podobał się dzieciom. W drugiej części spotkania maluchy w grupach pięknie układały smocze puzzle, później z magicznych kółeczek wykonały zielonego bohatera legendy a na koniec samodzielnie kolorowały ziejącego ogniem potwora. Potyczki ze smokami można obejrzeć na załączonych fotografiach. Organizatorem wydarzenia była gębicka filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Rozdanie nagród konkursowych


14 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla uczestników konkursu Bohaterowie oper Stanisława Moniuszki. Okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe wręczała prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury Teresa Kujawa.

Protokół komisji w sprawie oceny prac plastycznych powstałych w ramach  konkursu
Bohaterowie oper Stanisława Moniuszki
zorganizowanego w ramach zadania
Rok Moniuszkowski a mogileńskie tradycje muzyczne
 dofinansowanego ze środków Gminy Mogilno.

Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Teresa Kujawa; członkowie: Maria Chmielewska, Maria Czerwińska ogłasza, że na konkurs plastyczny Bohaterowie oper Stanisława Moniuszki wpłynęło 12 prac.
Po wnikliwym przeanalizowaniu prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych gminy Mogilno oraz Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach postanawia przyznać:
I nagrodę Adamowi Springannowi uczniowi Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach,
II nagrodę Zuzannie Sokołowskiej uczennicy Szkoły Podstawowej w Gębicach oraz
III Jakubowi Wysockiemu uczniowi Szkoły Podstawowej nr 3 w Mogilnie.
Jednocześnie komisja postanawia wyróżnić poprzez przyznanie dyplomów za udział w konkursie:
Maciejowi Graczykowi, Pawłowi Heinichowi, Nocoli Kubskiej, Julii Lorczak, Oliwii Mikule, Maksymilianowi Nowakowi, Julii Pawłowskiej, Tymoteuszowi Sadeckiemu, Olafowi Strękowi.
Uzasadnienie.
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali pomysłowość i inwencję twórczą.  Prace są interesujące,  i różnorodne, widać w nich zrozumienie tematu i zaangażowanie uczestników wydarzenia, wykonane są starannie, ukazują znajomość poprawnej kompozycji fantazję w doborze barw i technik plastycznych.
Konkurs był ostatnim elementem zadania realizowanego przez Mogileńskie Towarzystwo kultury Rok Moniuszkowski, a mogileńskie tradycje muzyczne. Do końca w czerwca w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie można będzie oglądać wystawę prace uczestników konkursu.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP
W ramach zadania odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone twórczości Stanisława Moniuszki oraz mogileńskim tradycjom muzycznym; wystawa archiwaliów Stanisław Moniuszko a mogileńskie tradycje muzyczne, wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego Od Moniuszki do Niemena. Poczet kompozytorów z Kresów, koncert pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu chóru Hemantus.
Partnerami w jego realizacji były Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie, Mogileński Dom Kultury, Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli oraz Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddziała w Inowrocławiu.
Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Mogilno.

Już wkrótce zakończenie cyklu zajęć KODOWANIE W BIBLIOTECE

W czwartek 10 czerwca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyły się przedostatnie zajęcia z cyklu PROGRAMOWANIE / KODOWANIE W BIBLIOTECE z myślą o dobrej zabawie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych. Celem spotkań jest budzenie zainteresowania dzieci kodowaniem jako świetną zabawą, która w przyszłości może zaowocować predyspozycjami do trudnej sztuki programowania.

Dotychczas uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zabawie zakubkowani i wzajemnie pisać dla siebie kody służące do budowania konstrukcji z kolorowych kubeczków. Odbyli też zakodowaną wyprawę z podróżnikiem  Scottim. Scottie Go! to innowacyjna gra do nauki programowania. Jest połączeniem kartonowych klocków za pomocą, których gracze układają komendy programistyczne, oraz aplikacji która wyznacza zadania, skanuje ułożone rozwiązania i przekształca je w ruch i zachowanie Scottiego oraz poznanych podczas gry innych bohaterów.
Odbyły się też spotkania z Lightbot code hour oraz 6 czerwca Bit By Bit.
10 czerwca uczestnicy programowali zadania dla robota Photon EDU. Ostatnie spotkanie, któremu także będzie towarzyszył Photon EDU. Młodzi informatycy nauczą się pisania dla niego prostego logarytmu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie uczestniczy w projekcie Kodowanie w bibliotece – II edycja. Realizatorem projektu, finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach umowy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Na drodze do wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu

4 czerwca 2019 roku minęło 30 lat od wyborów parlamentarnych, które przeprowadzone na mocy porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole stały się podstawą zmiany ustroju w Polsce.
Z tej okazji do 30 czerwca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie będzie można oglądać wystawę Wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu w zbiorach archiwów państwowych.
Wystawa towarzyszyła obchodom rocznicy tego wydarzenia w hali widowiskowo-sportowej w Mogilnie. Z tej okazji odbyło się okolicznościowe posiedzenie radnych z: Rady Powiatu Mogileńskiego, Rad Miejskich: Mogilna, Strzelna, Trzemeszna oraz Rad Gmin: Dąbrowy, Jezior Wielkich i Orchowa zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Sąsiedzi”.
W holu biblioteki wystawa przyciąga zarówno indywidualnych zwiedzających jak i zorganizowane grupy mogileńskiej młodzieży. 10 czerwca 201 9r. wystawę oglądali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie.
Zgodę na wydruk i prezentację ekspozycji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie wyraził Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. Ekspozycja dokumentująca wydarzenia i będąca świadectwem tamtego okresu została udostępniona mogileńskiej bibliotece przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Dzięki uprzejmości dr. Pawła Pietrzyka ekspozycja dokumentów, których depozytariuszem są archiwa państwowe może być zaprezentowana mieszkańcom Mogilna.
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP