czwartek, 6 czerwca 2019

Wielki Szlak Himalajski - opowieść Bartosza Malinowskiego

5 czerwca 2019 roku w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie z przewodnikiem górskim, organizatorem trekingu i wypraw w Himalaje - Bartoszem Malinowskim. Gość biblioteki opowiedział zebranym o realizacji projektu Wielki Szlak Himalajski, którego jest pomysłodawcą i koordynatorem, a który realizuje wraz z Joanną Lipowczan od 2015 r. 

Fot. MBP
Fot. MBP
Opowieść o pierwszym polskim przejściu Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Nepalu (około 1700 km w 120 dni), którego dokonał wraz z Joanną Lipowczan, a także o drugim etapie projektu, który obejmował przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego na terenie Kaszmiru i Indii dopełniła prezentacja zdjęć i filmów z podróży. Można było zobaczyć piękno i niesamowite krajobrazy dziewiczych, nieprzebytych miejsc. Zachwycające były zwłaszcza szlaki Nepalu i Kaszmiru. Jednocześnie miejsca trawersowane przez autorów książki "Wielki Szlak Himalajski : 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal" były bardzo zróżnicowane i często niebezpieczne. Wędrowcy przemierzali tysiące kilometrów m. in. przechodzili przez dżunglę, kilkadziesiąt przełęczy powyżej 4 czy 5 tys. m n.p.m. i przeprawiali się przez rzeki, jak choćby przez rzekę warkoczową, której wody wypływały z lodowca i miały jedynie kilka stopni powyżej zera. Często byli niemalże zupełnie odcięci od świata. 

Fot. MBP

Fot. MBP

Trudności były różne. Podczas drugiego etapu wyprawy - przebycia Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Indiach - stanowiło ją chociażby to, że szlak nie jest wytyczony w terenie ani na mapach. Podróżnicy wędrowali więc starymi szlakami karawanowymi i handlowymi, często przez obszary zupełnie bezludne, bez łączności satelitarnei, ponieważ w Himalajach indyjskich jest to zabronione.

Fot. MBP
Dwuosobowy zespół przemierzał szlak w skrajnych warunkach atmosferycznych (30-stopniowe upały i kilkunastostopniowe mrozy), bez wsparcia przewodników, czy tragarzy. Każdy dźwigał plecak ważący ok. 30 kg. Zaopatrzeni byli w sprzęt biwakowy, ekwipunek górski, ubrania, żywność liofilizowaną, apteczkę, mapy, gaz i elektronikę. 

Fot. MBP
Gość biblioteki opowiedział słuchaczom zgromadzonym w bibliotece o wyprawach, przeżytych przygodach, spotkanych ludziach i o planowanym kolejnym etapie projektu Wielki Szlak Himalajski w Bhutanie i Pakistanie, który rozpocznie się pod koniec czerwca br. i będzie relacjonowany na http://wielkiszlakhimalajski.pl i w Radiowej Trójce. 

Fot. MBP