piątek, 29 października 2021

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Krzysztofem Nowakowskim


Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Nowakowskim – pisarzem, fotografem, pasjonatem przyrody, który od ponad 20 lat wraz z żoną Darią podróżuje przez życie psim zaprzęgiem. Krzysztof Nowakowski, organizator wypraw w rejony polarne jest autorem książek opowiadających o zmaganiach z Daleką Północą. Publikacja „23 kilometr” adresowana jest do odbiorców dorosłych natomiast „Lapońska przygoda Mai” przeznaczona jest dla dzieci.

Krzysztof Nowakowski oraz psi zaprzęg będą gośćmi biblioteki w poniedziałek 8 listopada 2021 o godzinie 17.00. Zapraszamy do sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie przy ul. Rynek 8.

 

Ałbena Grabowska w mogileńskiej bibliotece

28 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską popularną i cenioną pisarką, która niezwykłe imię oznaczające kwitnącą jabłoń zawdzięcza bułgarskim korzeniom. Związki pisarki z Bułgarią i kulturą tego kraju widoczne są w jej debiutanckiej powieści „Tam gdzie urodził się Orfeusz” i kryminale „Kości proroka”.   Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”, która stała się kanwą dla scenariusza serialu w gwiazdorskiej obsadzie. Spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły również trylogia „Alicja w krainie czasów”, powieści  „Coraz mniej olśnień” i „Matki i córki” oraz „Lady M”.

Ałbena Grabowska z zawodu lekarz neurolog, epileptolog mieszka z trójką dzieci, trzema kotami oraz psem w podwarszawskim Brwinowie. Podczas spotkania z czytelnikami w mogileńskiej bibliotece pisarka opowiedziała o swym warsztacie pisarskim, pracy twórczej, czasie wolnym, rodzinie i pracy lekarza.

Po oficjalnej części spotkania możliwość indywidualnych rozmów z pisarką okazała się równie interesująca zwłaszcza, że wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli okazję by zakupić publikacje i otrzymać autograf pisarki.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków programu dotacyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

 

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską


Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Spotkanie z Ałbeną Grabowską

czwartek, 28 października 2021

poniedziałek, 25 października 2021

Szczęśliwy naród, który ma poetę – wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie

22 października 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprosiła mieszkańców na wykład prof. Piotra Śliwińskiego „Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu – o życiu i twórczości Tadeusza Różewicza”.

W swej wypowiedzi prof. Śliwiński zaprezentowała twórczość Tadeusza Różewicza na tle współczesnej poezji i myśli humanistycznej. Wskazał traumę II wojny światowej jako źródło pesymizmu autora, jego braku wiary w kulturę, która nie potrafi zająć miejsca zła w naturze człowieka. Różewicz pokazuje w swych utworach najprostsze wartości: życzliwość, dobroć, przywiązanie do miejsca urodzenia, wolę życia silniejszą niż idee i ideologie, a także poczucie zagrożenia dezintegracją i powszechnym chaosem.

Piotr Śliwiński pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jest autorem artykułów i książek krytycznoliterackich (m.in. Poetyckie awangardy – awangarda przedwojenna, 2004, Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce, 2007) oraz współautorem Literatury polskiej XX wieku (razem z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską), Literatury polskiej 1976–1998 (razem z Przemysławem Czaplińskim) i Poezji polskiej po 1968 roku (razem z Anną Legeżyńską). W 2012 opublikował zbiór esejów Horror poeticus.

Jest także twórcą i kuratorem festiwalu Poznań Poetów (pierwsza edycja 2003, festiwal odbywa się co dwa lata). W latach 2006–2013 przewodniczył kapitule Nagrody Literackiej Gdynia. W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Wyki. Wyróżnienia od 1980 roku przyznawanego w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury.

Mogileńskie wydarzenie, transmitowane na żywo online, wzbogaciła recytacja utworów Tadeusza Różewicza w  wykonaniu Beaty Wenglewicz-Sierańskiej mogileńskiej polonistki i recytatorki.

Wykład prof. Piotra Śliwińskiego był kolejnym elementem realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mogilnie projektu „Wizjonerzy czy obserwatorzy? – sięgnij po książki by zrozumieć świat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2021.

Wykład prof. Piotra Śliwińskiego

                                                       Wykład prof. Piotra Śliwińskiego
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego

Wykład prof. Piotra Śliwińskiego

Wykład prof. Piotra Śliwińskiego

Wykład prof. Piotra Śliwińskiego

Wykład prof. Piotra Śliwińskiego

 

czwartek, 21 października 2021

Biblioteka po raz kolejny zakwalifikowana do akcji "Mała Książka - Wielki Człowiek"

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie została zakwalifikowana do projektu „Mała Książka - Wielki Człowiek” będącego ogólnopolską kampanią społeczną mającą na celu przypomnienie o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania. 

Akcja jest skierowana do małych czytelników z roczników 2018-2015, dla których rodzice już wypożyczają książki, jak i tych dzieci, które po raz pierwszy odwiedzą bibliotekę.

Zabierzcie swoje dziecko do biblioteki, czekają tam na Was wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książka „Pierwsze czytanki dla...” poradnik dla rodziców i „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

Wypożyczajcie książki i zbierajcie naklejki, a po zebraniu 10 naklejek Wasze dziecko otrzyma wyjątkowy imienny dyplom.

Liczba Wyprawek Czytelniczych ograniczona.

Wszelkie szczegółowe informacje otrzymają Państwo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie - Oddział dla Dzieci lub pod nr tel. 315 25 94. 

Serdecznie zapraszamy! 

Biblioteka w Mogilnie po raz kolejny zakwalifikowana
do akcji Mała Książka - Wielki Człowiek


wtorek, 19 października 2021

Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych. Placówka będzie wzbogacała swoje zbiory o nowości zarówno w wersji tradycyjnej jak i w formie usługi zdalnego dostępu do książek w postaci e-booków oraz audiobooków. Biblioteka jest zobowiązana zrealizować zadanie do 30 listopada 2021 r.

Zakup nowości wydawniczych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mogilnie „Dofinansowano
ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” na zadanie „Dofinansowania
dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek
w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Otrzymanie dofinansowania było możliwe ponieważ mogileńska placówka wywiązała się z obowiązku rozliczenia dofinansowań udzielonych jej w ciągu ostatnich trzech lat budżetowych co zostało potwierdzone oświadczeniem złożonym przed podpisaniem umowy.


Zapraszamy na październikowe spotkania w bibliotece

Plakat zachęcający do udziału w prelekcji prof. P. Śliwińskiego
o T. Różewiczu 22.10.2021 w MBP w  Mogilnie
 

Plakat zachęcający do udziału w montażu słowno-muzycznym
"O książkach i czytaniu z przymrużeniem oka"
25.10.2021 w MBP w  Mogilnie

Plakat zachęcający do udziału w spotkaniu autorskim 
z Ałbeną Grabowską 28.10.2021 w MBP w  Mogilnie