22 października 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprosiła mieszkańców na wykład prof. Piotra Śliwińskiego „Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu – o życiu i twórczości Tadeusza Różewicza”.
W swej wypowiedzi prof. Śliwiński zaprezentowała twórczość Tadeusza Różewicza na tle współczesnej poezji i myśli humanistycznej. Wskazał traumę II wojny światowej jako źródło pesymizmu autora, jego braku wiary w kulturę, która nie potrafi zająć miejsca zła w naturze człowieka. Różewicz pokazuje w swych utworach najprostsze wartości: życzliwość, dobroć, przywiązanie do miejsca urodzenia, wolę życia silniejszą niż idee i ideologie, a także poczucie zagrożenia dezintegracją i powszechnym chaosem.
Piotr Śliwiński pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jest autorem artykułów i książek krytycznoliterackich (m.in. Poetyckie awangardy – awangarda przedwojenna, 2004, Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce, 2007) oraz współautorem Literatury polskiej XX wieku (razem z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską), Literatury polskiej 1976–1998 (razem z Przemysławem Czaplińskim) i Poezji polskiej po 1968 roku (razem z Anną Legeżyńską). W 2012 opublikował zbiór esejów Horror poeticus.
Jest także twórcą i kuratorem festiwalu Poznań Poetów (pierwsza edycja 2003, festiwal odbywa się co dwa lata). W latach 2006–2013 przewodniczył kapitule Nagrody Literackiej Gdynia. W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Wyki. Wyróżnienia od 1980 roku przyznawanego w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury.
Mogileńskie wydarzenie, transmitowane na żywo online, wzbogaciła recytacja utworów Tadeusza Różewicza w wykonaniu Beaty Wenglewicz-Sierańskiej mogileńskiej polonistki i recytatorki.
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego był kolejnym elementem realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mogilnie projektu „Wizjonerzy czy obserwatorzy? – sięgnij po książki by zrozumieć świat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2021.
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego |
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego |
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego |
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego |
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego |
Wykład prof. Piotra Śliwińskiego |
Brak komentarzy:
Nowe komentarze są niedozwolone.