20 czerwca 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie można było wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Macieja Gołąba, profesora Zakładu Muzykologii Systematycznej, Instytutu Muzykologii, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tematem wykładu była „Muzyczna historia Mazurka Dąbrowskiego”. Dzięki bogato ilustrowanej, także dźwiękowo, prezentacji multimedialnej słuchacze wykładu mogli poznać wykonania pieśni w aranżacjach z czasów, zanim na mocy ustawy z 26 lutego 1927 r. została ona uznana za Polski Hymn Narodowy.
Prelegent zwrócił uwagę na szybko rosnącą popularność Pieśni Legionów, która powstała w 1797 r. i już rok później znana była we wszystkich zaborach. Jej popularność przyczyniła się także do promieniowania znaczenia pieśni do krajów sąsiednich.
Wykładowca omówił problem historii muzycznej Mazurka Dąbrowskiego w sposób zrozumiały dla osób bez przygotowania muzycznego. Forma prelekcji zachęcała do dyskusji i zadawania pytań i sprawiła, że Mazurek Dąbrowskiego jawił się jako pieśń bliska i wartościowa artystycznie, schodząc z piedestału narodowego symbolu.
Wykład prof. Macieja Gołąba zorganizowano w ramach realizowanego przez bibliotekę zadania „Wzniośle czy radośnie? – pieśni i wiersze = wartości”, na które placówka otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki 2022” pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Prof. Maciej Gołąb o muzycznej historii Mazurka Dąbrowskiego |
Prof. Maciej Gołąb o muzycznej historii Mazurka Dąbrowskiego |
Prof. Maciej Gołąb o muzycznej historii Mazurka Dąbrowskiego |
Brak komentarzy:
Nowe komentarze są niedozwolone.