24 grudnia 2022
WIGILIA
BOŻEGO NARODZENIA
BIBLIOTEKA NIECZYNNA
Uczestnicy spotkania poznali różnice między znanymi na stereotypami a rzeczywistości poznaną przez prelegenta. W opowieści Tomasza Michniewicza znalazły się nasze wyobrażenia o miejscu kobiety w świecie islamu w porównaniu z rzeczywistością, w której kobiety nie walczą o równouprawnienie w europejskim jego rozumieniu, ale akceptują świat, w którym zostały wychowane.
Gość biblioteki rozprawił się też ze stereotypem rekinów ludojadów, które nie gustują w diecie bogatej w ludzkie mięso, a złą sławę zapewniły głównie media i turyści nie zachowujący należytej ostrożności w kontaktach z dzikimi zwierzętami.
Pokazał też na ile nasza wiedza o życiu w afrykańskich wioskach jest zaczerpnięta z parków etnograficznych i niewiele ma wspólnego z afrykańską codziennością.
Kolejnym poruszonym przez autora tematem były relacje między więźniami w San Quentin, więzieniu o maksymalnym rygorze, przeznaczonym dla najgroźniejszych przestępców gdzie realna władza należy do gangów.
Spotkanie było
jednocześnie nawiązaniem do książki „Świat równoległy. Reportaże o ludziach i
miejscach, które wydaje nam się, że znamy” będącej zapisem ośmiu podróży w
poszukiwaniu prawdy o świecie.Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza
12 grudnia 2022 r.
filia w Wylatowie będzie nieczynna
za utrudnienia przepraszamy
W środę 14 grudnia o 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie
zaprasza na spotkanie z Tomaszem Michniewiczem autorem prelekcji na temat:
"Świat równoległy, czyli jak bardzo wydaje nam się, że dużo wiemy o innych miejscach” - przegląd różnych błędnych wyobrażeń, które są głęboko zakorzenione w naszych głowach - nie tylko stereotypów, ale tez uproszczeń, a czasem całkowitego fałszu.
Sala konferencyjna biblioteki ul. Rynek 8
Tomek Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator wypraw i ekspedycji. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu podróżniczego “Inny świat” w telewizji TTV i audycji “Reszta Świata” w radiowej Trójce (a wcześniej w Radiu Zet, Jedynce i Radiu BIS). Laureat nagrody National Geographic Traveler, statuetki Osobowość Roku 2019 oraz czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.
Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. W USA otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców.
Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Z plecakiem przejechał 62 kraje, większość wielokrotnie, […] nieustająco schodzi z utartego szlaku.