Uczestnicy spotkania poznali różnice między znanymi na stereotypami a rzeczywistości poznaną przez prelegenta. W opowieści Tomasza Michniewicza znalazły się nasze wyobrażenia o miejscu kobiety w świecie islamu w porównaniu z rzeczywistością, w której kobiety nie walczą o równouprawnienie w europejskim jego rozumieniu, ale akceptują świat, w którym zostały wychowane.
Gość biblioteki rozprawił się też ze stereotypem rekinów ludojadów, które nie gustują w diecie bogatej w ludzkie mięso, a złą sławę zapewniły głównie media i turyści nie zachowujący należytej ostrożności w kontaktach z dzikimi zwierzętami.
Pokazał też na ile nasza wiedza o życiu w afrykańskich wioskach jest zaczerpnięta z parków etnograficznych i niewiele ma wspólnego z afrykańską codziennością.
Kolejnym poruszonym przez autora tematem były relacje między więźniami w San Quentin, więzieniu o maksymalnym rygorze, przeznaczonym dla najgroźniejszych przestępców gdzie realna władza należy do gangów.
Spotkanie było
jednocześnie nawiązaniem do książki „Świat równoległy. Reportaże o ludziach i
miejscach, które wydaje nam się, że znamy” będącej zapisem ośmiu podróży w
poszukiwaniu prawdy o świecie.Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza Prelekcja Tomasza Michniewicza
Brak komentarzy:
Nowe komentarze są niedozwolone.