sobota, 16 lipca 2016

Ze względów organizacyjnych, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie przy ul. Plac Wolności 22 będą zamknięte od 1.08.2016 r.

Księgozbiór Oddziału dla Dzieci będzie udostępniany od poniedziałku do piątku w pokoju nr 10 na I piętrze Urzędu Miejskiego w Mogilnie przy ul Narutowicza 1 od 7.30 do 15.30

Księgozbiór Oddziału dla Dorosłych, zwłaszcza najbardziej popularna beletrystyka, zostanie częściowo przeniesiony do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie przy ul. Narutowicza 1.
Placówka przy ul. Narutowicza nie zmieni godzin pracy i będzie czynna w poniedziałki od 7.30 do 15.30 oraz od wtorku do piątku od 7.30 do 17.00 i w każdą sobotę od 8.00 do 12.00
Książki wypożyczone w Oddziale dla Dorosłych będzie można oddawać w placówce przy Narutowicza 1

Księgozbiór popularnonaukowy Oddziału dla Dorosłych zostanie zmagazynowany w mogileńskim gimnazjum do czasu otwarcia nowego lokalu biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie otrzymała dofinansowanie na zadanie Adaptacja i modernizacja budynku hali sportowej "Sokół" w Mogilnie na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 2 "Infrastruktura bibliotek 2016-2020".

Głównym założeniem inwestycji jest stworzenie lepszych warunków do uczestnictwa w kulturze dla społeczeństwa ziemi mogileńskiej. Biblioteka po raz pierwszy otrzyma jedną siedzibę dla rozproszonego księgozbioru, który znajduje się w dwóch lokalach. Przestrzenny budynek pozwoli na zwiększenie poziomu usług dla czytelników.

Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych, matek z dziećmi. 



Za utrudnienia przepraszamy.

wtorek, 12 lipca 2016

Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki - najnowsza publikacja z dziejów nadleśnictwa i regionu

Nadleśnictwo Gołąbki poinformowało nas, że przystąpiło do konkursu na najlepszą monografię jednostek Lasów Państwowych. Do konkursu nadleśnictwo zgłosiło najnowszą publikację o historii firmy i całego regionu pt. „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki”.

Współzawodnictwo organizuje redakcja branżowego miesięcznika „Przegląd Leśniczy”, który ogłosił zasady i powołał kapitułę konkursową. Nadleśnictwo z chwilą wydania książki rozpoczęło promocję w mediach. Książka trafiła do rąk pracowników,  samorządów, bibliotek, stowarzyszeń, szkół, uczelni, redakcji i portali internetowych.

Leśniczówka w Nadleśnictwie Gołąbki
(Fot. Nadleśnictwo Gołąbki)

Święto Lasu w Nadleśnictwie Gołąbki 1948r.
(Fot. Nadleśnictwo Gołąbki)

Dawna siedziba Nadleśnictwa Gołąbki
(Fot. Nadleśnictwo Gołąbki)

piątek, 8 lipca 2016

Okiennice uchylone

Liczne grono miłośników malarstwa i poezji zgromadziła, 7.07.2016r.  w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie, zorganizowana przez Mogileńskie Towarzystwo Kultury,  promocja tomiku poezji Tadeusza Szymańskiego Uchyl okiennice.
Gości powitała i wiersze Tadeusza Szymańskiego zaprezentowała, polonistka, prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury Teresa Kujawa.
Tadeusz Szymański ur. w Wałczu, szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące ukończył w Koszalinie. Tytuł magistra uzyskał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy.
Do 1988 r. był wychowawcą i kierownikiem internatu w ZS-CKR w Bielicach. W latach 1988-1990 był z-cą inspektora oświaty i wychowania w Łabiszynie do 1996 r. dyrektorem Szkoły Podstawowej w Kwieciszewie, a od 1996-1999 i 2002-2008 naczelnikiem wydziału oświaty w Urzędzie Miejskim w Mogilnie. W latach 1998 – 2002 był starostą, a od 2010- 2014 r. wicestarostą mogileńskim. Obecnie pełni funkcję naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Mogilnie.

Poezji towarzyszyła wystawa obrazów Marii Szymańskiej, której prace stanowią ilustrację do wierszy męża.

W malarstwie Marii Szymańskiej najczęstszym motywem są portrety kobiet w których widoczne są emocje i kobieca zmysłowość. W jej obrazach często pojawia się natura. Malowanie autorka porównuje do „medytacji pozwalającej uzyskać harmonię”
Natchnieniem dla malarki są pejzaże i kwiaty.
W zbiorach Marii Szymańskiej obecne są prace olejne, pastele, akryle, akwarele i rysunki węglem.
Dotychczas malarstwo Marii Szymańskiej można było oglądać podczas cyklicznych Mogileńskich Spotkań Plastycznych oraz wystaw indywidualnych w 2009 r. i 2013 r. w Galerii lustro przy MDK w Mogilnie oraz w 2011 r. w Domu Kultury w Strzelnie oraz w 2015 r. w Pałacu w Lubostroniu.

Malarstwo Marii Szymańskiej zaprezentował i omówił  Radosław Trepiński - artysta malarz.

Fot. MBP
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

wtorek, 5 lipca 2016

Godziny otwarcia Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziału dla Dzieci w lipcu

Godziny otwarcia 
Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziału dla Dzieci 
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie 
w lipcu 2016 r.

poniedziałek 7:30-15:30 
wtorek-piątek 9:00-17:00 
sobota 8:00-12:00 


piątek, 1 lipca 2016

Prezent od IBUK Libra

Drodzy Czytelnicy,
w nowej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK LIBRA, proponujemy książkę Anny J. Dudek – Poddaję się.
Kim są muzułmanki mieszkające w Polsce? Jak żyją, pracują, podróżują?
Czy realizują swoje pasje? Jak wychowują dzieci? Kto rządzi w ich domu?
Czy odwiedzają puby i grają w piłkę nożną?
Poddaję się to pierwszy reportaż o żyjących w Polsce muzułmankach: konwertytek, Tatarek, mieszkających tu Bośniaczek czy Irakijek. To opowieść o islamie widzianym oczami kobiet, sunnitek, szyitek, salafitek, w różnym wieku, na różnych etapach życia, o różnym pochodzeniu. Sacrum miesza się w ich życiu z profanum, bohaterki opowiadają o tym, co dozwolone - halal - i o tym, czego nie wolno - haram. Mówią o religii, rodzinie, pracy, seksie, przyjaźni, dyskryminacji, feminizmie. Mówią, dlaczego poddały się Bogu i o tym, dlaczego nie poddają się stereotypom. Reporterską opowieść o życiu "polskich muzułmanek" uzupełniają komentarze teologów i arabistów.
Zachęcamy do lektury!
Zespół IBUK Libra