piątek, 8 lipca 2016

Okiennice uchylone

Liczne grono miłośników malarstwa i poezji zgromadziła, 7.07.2016r.  w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie, zorganizowana przez Mogileńskie Towarzystwo Kultury,  promocja tomiku poezji Tadeusza Szymańskiego Uchyl okiennice.
Gości powitała i wiersze Tadeusza Szymańskiego zaprezentowała, polonistka, prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury Teresa Kujawa.
Tadeusz Szymański ur. w Wałczu, szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące ukończył w Koszalinie. Tytuł magistra uzyskał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy.
Do 1988 r. był wychowawcą i kierownikiem internatu w ZS-CKR w Bielicach. W latach 1988-1990 był z-cą inspektora oświaty i wychowania w Łabiszynie do 1996 r. dyrektorem Szkoły Podstawowej w Kwieciszewie, a od 1996-1999 i 2002-2008 naczelnikiem wydziału oświaty w Urzędzie Miejskim w Mogilnie. W latach 1998 – 2002 był starostą, a od 2010- 2014 r. wicestarostą mogileńskim. Obecnie pełni funkcję naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Mogilnie.

Poezji towarzyszyła wystawa obrazów Marii Szymańskiej, której prace stanowią ilustrację do wierszy męża.

W malarstwie Marii Szymańskiej najczęstszym motywem są portrety kobiet w których widoczne są emocje i kobieca zmysłowość. W jej obrazach często pojawia się natura. Malowanie autorka porównuje do „medytacji pozwalającej uzyskać harmonię”
Natchnieniem dla malarki są pejzaże i kwiaty.
W zbiorach Marii Szymańskiej obecne są prace olejne, pastele, akryle, akwarele i rysunki węglem.
Dotychczas malarstwo Marii Szymańskiej można było oglądać podczas cyklicznych Mogileńskich Spotkań Plastycznych oraz wystaw indywidualnych w 2009 r. i 2013 r. w Galerii lustro przy MDK w Mogilnie oraz w 2011 r. w Domu Kultury w Strzelnie oraz w 2015 r. w Pałacu w Lubostroniu.

Malarstwo Marii Szymańskiej zaprezentował i omówił  Radosław Trepiński - artysta malarz.

Fot. MBP
Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP

Fot. MBP