poniedziałek, 5 grudnia 2016

Promocja nowego wydania "Osobliwego pitavala mogileńskiego" autorstwa Jerzego Chmielewskiego

W czwartek, 1 grudnia w sali USC Urzędu Miejskiego odbyła się promocja książki Jerzego Chmielewskiego "Osobliwy pitaval mogileński". Wydanie powtórne o część drugą poszerzone"
Książka jest zbiorem ironicznych a nawet satyrycznych opowieści związanych z pracą organów sprawiedliwości na terenie ziemi mogileńskiej w drugiej połowie XX w. Gorzki humor autora znany z pierwszego wydania publikacji można odnaleźć także w 8 opowiadaniach o które książka została poszerzona.
Na okładce widnieje zdjęcie Sądu Grodzkiego obecnie Sądu Rejonowego w Mogilnie z około 1907 r.
Organizatorem promocji, którą poprowadziła prezes Teresa Kujawa, było Mogileńskie Towarzystwo Kultury. Prowadząca przytoczyła fragmenty publikacji zachęcając do sięgnięcia po książkę. Głos zabrał także autor, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. Jego interwencje jako zastępcy prokuratora Prokuratury Rejonowej w Inowrocławiu przyczyniły się do reaktywowania w 1982 r. Sądu i Prokuratury Rejonowej w Mogilnie zlikwidowanych po reformie administracyjnej kraju w 1976 r. Jerzy Chmielewski znany jest w Mogilnie nie tylko jako prawnik ale także jako regionalista i bibliofil zaangażowany w pracę dokumentującą okupacyjną martyrologię ziemi mogileńskiej. Pełnił funkcję Przewodniczącego Delegatury Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Mogileńskie Towarzystwo Kultury służyło Jerzemu Chmielewskiemu pomocą organizacyjną. Autor pokrył 100% kosztów wydania książki i organizacji jej promocji. W podziękowaniu za pomoc Jerzy Chmielewski przekazał na ręce prezes Teresy Kujawy oprawione roczniki pisma satyrycznego "Szpilki" z lat 1958 i 1959 oraz publikację "Coś nam zostało z tych lat... Szpilki 1935-1965". Wydawnictwa wzbogaciły zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie.