sobota, 4 czerwca 2016

"Hanka" Renaty Rutkowskiej w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej

Renata Rukowska jest ważną postacią dla Mogilnian, zwłaszcza dla absolwentów Szkoły Podstawowej nr 2, w której pracowała od 1951 roku i w latach 1966 – 1972 pełniła funkcję wicedyrektora.
Urodzona w 1914 r. w powiecie starogardzkim w Jani Kościelnej
, w latach 1922 – 1930 mieszkała w Pelplinie. Po ukończeniu szkoły handlowej w 1939 r. podjęła pracę w Urzędzie Pocztowym w Grudziądzu. W latach okupacji hitlerowskiej ciężko pracowała fizycznie jako praczka, robotnica fabryczna i służąca.
Po wojnie ukończyła kurs pedagogiczny dokształcała się przy Komisji Kształcenia Nauczycieli w Inowrocławiu i w 1949 r. w Liceum Pedagogicznym we Włocławku złożyła egzamin dojrzałości.
W mogileńskiej Szkole Podstawowej nr 2 początkowo pracowała jako polonistka, jej wiedza i doświadczenie pedagogiczne sprawiły, że została nauczycielem przedmiotowo-metodycznym języka polskiego. Renata Rutkowska zmarła w Boże Narodzenie 1995 r. Została pochowana na grudziądzkim cmentarzu wśród najbliższych jak wspomina w Orędowniku Mogileńskim Radosław Trepiński.
Swoich uczniów potrafiła zachęcić do czytania. Jej zamiłowanie do literatury i języka polskiego już w 1938 r. zaoowocowały wydaną w Pelplinie powieścią "Hanka".
Książki dotąd nie udało się odnaleźć w żadnym z antykwariatów ale znajduje się ona w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Z inicjatywy Prezes Teresy Kujawy Mogileńskie Towarzystwo Kultury zakupiło i przekazało Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie fotokopię publikacji wykonaną w Dziale Digitalizacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

O Renacie Rutkowskiej pisali:
Radosław Trepiński; Wspomnienie. Orędownik Ziemi Mogileńskiej, nr 1(37) 1995 r., S.7
Nauczycielka o której nie zapomnieliśmy/ (BW). Gazeta Pomorska, nr 238 2009 r., S.5

Wersja elektroniczna powieści Renaty Rutkowskiej jest udostępniana w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie.