piątek, 30 maja 2014

Czytanie łączy pokolenia

Tegoroczny maj upłynął w bibliotece pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, był to czas realizacji projektu „Spotkajmy się w bibliotece – spotkania autorskie dla dzieci” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W środę 28 maja gościem biblioteki była pisarka Agnieszka Frączek germanistka, leksykograf i historyk leksykografii jej wiersze dla dzieci są świetną i pełną humoru lekcją pięknej i poprawnej polszczyzny.
Fot. MBP
Spotkanie z Agnieszką Frączek autorką książki „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą.” poprzedzały konkursy: wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima, pięknego czytania wierszy Agnieszki Frączek oraz plastyczny na ilustrację do wierszy gościa mogileńskiej biblioteki.
Uczestnicy laureaci i uczestnicy konkursów otrzymali opatrzone dedykacjami nagrody z rąk pisarki, prace plastyczne można oglądać w holu biblioteki.
Fot. MBP
Agnieszka Frączek w interesujący sposób prowadziła „wesołe lekcje języka polskiego”. Dzieci chętnie angażowały się w językowe zabawy frazeologizmami, wyrazami wieloznacznymi oraz wyrazami o podobnym brzmieniu lecz innym znaczeniu i pisowni.

Fot. MBP
Z książkami Agnieszki Frączek dzieci spotkają się już podczas corocznej wiosennej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom.



Fot. MBP

środa, 28 maja 2014

„Sukienka ze spadochronu” w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie

Fot. MBP
W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie z Moniką Białkowską, autorką pierwszej powieści o naszym mieście „Sukienka ze spadochronu”. Miłośnicy wspomnień i historii naszego miasta napisanej w przystępny i interesujący choć nienaukowy sposób spotkali się 27 maja 2014 r.
Autorka książki mówiła o swej miłości do miasta, w którym spędziła dzieciństwo, wyjaśniła, że nie będąc historykiem ale dziennikarzem starała się pokazać historię z dbałością o prawdę ale w formie fabularyzowanej.
Fot. MBP
Zaintrygowanie czytelników zapomnianą historią, zabieg zastosowany przez Monikę Białkowską, jest świetnym sposobem na promowanie współczesnego miasta. Książka pokazując świat, który już nie istnieje jest jak odnaleziona w starym kufrze mapa skłaniająca do poszukiwania skarbów w świecie dzisiejszym. Autorka przywiozła ze sobą mapę uzupełniającą książkę i kierującą do miejsc opisanych w powieści.
Tytuł książki, wywołujący wspomnienia wspólne dla całego wojennego pokolenia, podobnie jak wystawa mogileńskich pocztówek, zaintrygował odwiedzających tegoroczne Warszawskie Targi Książki. Zainteresowanie „Sukienką ze spadochronu” wywołało zainteresowanie naszym miastem, jego historią i współczesnością.
Fot. MBP
Goście biblioteki ze wzruszeniem wracali do świata własnej młodości i dzieciństwa, który ożył dzięki ciepłej i życzliwej atmosferze spotkania.


piątek, 23 maja 2014

Konkurs pięknego czytania

W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie (22.05.2014r.) odbył się finał konkursu pięknego czytania.
Uczniowie szkół podstawowych z Mogilna, Padniewa, Strzelec, Wszednia i Wylatowa interpretowali wylosowane teksty Agnieszki Frączek. Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych dla klas I-III oraz IV-VI.
Fot.MBP
W kategorii I-III laureatami zostali: Marika Łuczak(1 miejsce), Adam Szydzik i Antoni Woroch (2 miejsce); w kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Aida, Roksana Rogaczewska a Milena Michalik, Wiktoria Milczarek, Kacper Zieliński otrzymali wyróżnienia.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek, podczas którego zostaną wręczone nagrody laureatom i upominki wszystkim uczestnikom.

Realizacja konkursu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania „Spotkajmy się w bibliotece – spotkania autorskie dla dzieci” z priorytetu „Promocja czytelnictwa”.
Agnieszka Frączek jest germanistką, leksykografem i historykiem leksykografii jej wiersze dla dzieci są świetną i pełną humoru lekcją pięknej i poprawnej polszczyzny.

Fot.  MBP

Spotkania z Pawłem Wakułą

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyły się warsztaty i spotkania autorskie z Pawłem Wakułą. Uczestnikami zajęć, które odbyły się 20 maja były dzieci ze szkół podstawowych w Wylatowie, Kwieciszewie, Gębicach SP nr 2 i SP nr 3 w Mogilnie oraz uczniowie SOSW w Szerzawach.
Paweł Wakuła (pisarz, rysownik i ilustrator) urodził się w Noc Świętojańską 24 czerwca 1965r. Jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Związany początkowo z Przeglądem Sportowym i „Wędkarzem Polskim” a następnie z tygodnikiem Angora od 20 lat uprawia zawód rysownika-humorysty i pisze felietony. Jego rysunki można odnaleźć w adresowanym do dzieci dodatku do „Angory” czyli „Angorce”.
Fot. MBP
Twórczość Pawła Wakuły stała się inspiracją dla uczestników konkursu plastycznego a jego opowieściom o przygodach leśniczego Piątka towarzyszył zaproszony leśnik. Obaj goście biblioteki opowiadali dzieciom o lesie i jego mieszkańcach zwracając uwagę na rolę świata przyrody w życiu człowieka. Dzieci, ośmielone atmosferą spotkania zadawały obu panom niezliczone pytania. Fragmenty wywiadu z Pawłem Wakułą i leśnikiem Pawłem Kaczorowskim będą dostępne na stronie biblioteki, Facebooku oraz blogu.
Paweł Wakuła jednocześnie tworzył ilustracje do swych opowieści czym wprawiał w zachwyt najmłodszych uczestników spotkań.
Dzieci wzięły udział w prowadzonych przez rysownika warsztatach plastycznych ilustrując poznane fragmenty publikacji Pawła Wakuły, a także tworząc fantastyczne stwory, które istniały dotąd w ich wyobraźni.
Fot.MBP
Prace uczestników konkursu nagrodzone i wystawione w holu biblioteki towarzyszyły spotkaniom autorskim.
Fani twórczości Pawła Wakuły mogli zakupić jego książki i otrzymać autograf oraz rysunek autora.
Najpopularniejsze książki majowego gościa biblioteki to „Kajtek i Yetik”, „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”, „Na tropie sześcioptaka”, „O czym szumi las”, „Co w trawie piszczy”
Spotkania i warsztaty prowadzone przez Pawła Wakułę możliwe były dzięki dofinansowaniu jakie biblioteka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego na realizację zadania „Spotkajmy się w bibliotece – spotkania autorskie dla dzieci”
Z opowieściami Pawła Wakuły dzieci spotkają się także podczas corocznej wiosennej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Fot.MBP

Autorka pierwszej powieści o Mogilnie w bibliotece


Wycieczka przedszkolaków w bibliotece

Dzieci z Przedszkola Nr 1 (14 maja 2014r.) odwiedziły Miejską Biblioteka Publiczną w Mogilnie. Przedszkolaki dowiedziały się gdzie mieszkają książki i jak sprawić aby kontakt z nimi nie był obowiązkiem ale przyjemnością. Mali czytelnicy poznawali bohaterów książek, których przeżycia i przygody pomagają rozwiązywać dziecięce lęki i problemy, dowiedzieli się także w jakich książkach poszukiwać interesujących informacji, jak zapisać się do biblioteki i co zrobić gdy pożyczona książka przypadkiem się zniszczy.
Fot. MBP
Fot. MBP

wtorek, 13 maja 2014

Rany Julek! Czyli jak Julian Tuwim został poetą

W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbył się zorganizowany przez pracowników Oddziału dla Dzieci finał konkursu Wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima.
Organizacja konkursu poprzedzającego spotkanie z Agnieszką Frączek, autorką książki „Rany Julek! Czyli jak Julian Tuwim został poetą” została dofinansowana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z priorytetu „Promocja czytelnictwa” na realizację zadania „Spotkajmy się w bibliotece – spotkania autorskie dla dzieci”.
W konkursie uczestniczyło 5 trzyosobowych zespołów uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z Kwieciszewa, Mogilna, Padniewa i Wylatowa.
Fot. MBP
Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na pytania konkursowe w oparciu o biografię poety oraz o książkę Agnieszki Frączek "Rany Julek! Czyli jak Julian Tuwim został poetą"; zilustrowanie wybranego wiersza metodą dramy; ułożenie z puzzli okładki książki Agnieszki Frączek; ułożenie we właściwej kolejności wersów wiersza "Lokomotywa" oraz wykonanie ilustracji do wylosowanego tekstu Juliana Tuwima.
Kolejne miejsca w konkursie zajęły: 1) SP w Kwieciszewie, 2) Sp w Padniewie i w Wylatowie, 3) SP nr 3 w Mogilnie, 4) SP nr 2 w Mogilnie.
Fot.MBP
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek podczas którego z rąk autorki otrzymają opatrzone jej autografem książki "Rany Julek! Czyli jak Julian Tuwim został poetą". 
Szkoły, których reprezentanci brali udział w finale konkursu otrzymają dyplomy z gratulacjami.
Fot. MBP
Fot. MBP

piątek, 9 maja 2014

Wystawa haftu krzyżykowego - "Nićmi malowane"

W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie można podziwiać kolejną wystawę z cyklu "Talenty i pasje z naszych stron". Od 5 maja 2014 roku zapraszamy do oglądania ekspozycji zatytułowanej Nićmi Malowane – Haft Krzyżykowy. 
Fot. MBP
Autorką prac jest Maria Chmielewska, bibliotekarka, hafciarka z zamiłowania, której bogata kolekcja obrazów, kartek i ozdób świątecznych zachwyca ciepłem barw oraz różnorodnością motywów. 
Fot. MBP
Hafty Marii Chmielewskiej można podziwiać do 25 maja 2014 r.

czwartek, 1 maja 2014

2 maja biblioteka czynna od 8.00-12.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie zaprasza w piątek 2 maja 2014 r. w godzinach 8.00-12.00 (wejście od strony USC).