środa, 28 maja 2014

„Sukienka ze spadochronu” w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie

Fot. MBP
W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie z Moniką Białkowską, autorką pierwszej powieści o naszym mieście „Sukienka ze spadochronu”. Miłośnicy wspomnień i historii naszego miasta napisanej w przystępny i interesujący choć nienaukowy sposób spotkali się 27 maja 2014 r.
Autorka książki mówiła o swej miłości do miasta, w którym spędziła dzieciństwo, wyjaśniła, że nie będąc historykiem ale dziennikarzem starała się pokazać historię z dbałością o prawdę ale w formie fabularyzowanej.
Fot. MBP
Zaintrygowanie czytelników zapomnianą historią, zabieg zastosowany przez Monikę Białkowską, jest świetnym sposobem na promowanie współczesnego miasta. Książka pokazując świat, który już nie istnieje jest jak odnaleziona w starym kufrze mapa skłaniająca do poszukiwania skarbów w świecie dzisiejszym. Autorka przywiozła ze sobą mapę uzupełniającą książkę i kierującą do miejsc opisanych w powieści.
Tytuł książki, wywołujący wspomnienia wspólne dla całego wojennego pokolenia, podobnie jak wystawa mogileńskich pocztówek, zaintrygował odwiedzających tegoroczne Warszawskie Targi Książki. Zainteresowanie „Sukienką ze spadochronu” wywołało zainteresowanie naszym miastem, jego historią i współczesnością.
Fot. MBP
Goście biblioteki ze wzruszeniem wracali do świata własnej młodości i dzieciństwa, który ożył dzięki ciepłej i życzliwej atmosferze spotkania.