piątek, 23 maja 2014

Spotkania z Pawłem Wakułą

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyły się warsztaty i spotkania autorskie z Pawłem Wakułą. Uczestnikami zajęć, które odbyły się 20 maja były dzieci ze szkół podstawowych w Wylatowie, Kwieciszewie, Gębicach SP nr 2 i SP nr 3 w Mogilnie oraz uczniowie SOSW w Szerzawach.
Paweł Wakuła (pisarz, rysownik i ilustrator) urodził się w Noc Świętojańską 24 czerwca 1965r. Jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Związany początkowo z Przeglądem Sportowym i „Wędkarzem Polskim” a następnie z tygodnikiem Angora od 20 lat uprawia zawód rysownika-humorysty i pisze felietony. Jego rysunki można odnaleźć w adresowanym do dzieci dodatku do „Angory” czyli „Angorce”.
Fot. MBP
Twórczość Pawła Wakuły stała się inspiracją dla uczestników konkursu plastycznego a jego opowieściom o przygodach leśniczego Piątka towarzyszył zaproszony leśnik. Obaj goście biblioteki opowiadali dzieciom o lesie i jego mieszkańcach zwracając uwagę na rolę świata przyrody w życiu człowieka. Dzieci, ośmielone atmosferą spotkania zadawały obu panom niezliczone pytania. Fragmenty wywiadu z Pawłem Wakułą i leśnikiem Pawłem Kaczorowskim będą dostępne na stronie biblioteki, Facebooku oraz blogu.
Paweł Wakuła jednocześnie tworzył ilustracje do swych opowieści czym wprawiał w zachwyt najmłodszych uczestników spotkań.
Dzieci wzięły udział w prowadzonych przez rysownika warsztatach plastycznych ilustrując poznane fragmenty publikacji Pawła Wakuły, a także tworząc fantastyczne stwory, które istniały dotąd w ich wyobraźni.
Fot.MBP
Prace uczestników konkursu nagrodzone i wystawione w holu biblioteki towarzyszyły spotkaniom autorskim.
Fani twórczości Pawła Wakuły mogli zakupić jego książki i otrzymać autograf oraz rysunek autora.
Najpopularniejsze książki majowego gościa biblioteki to „Kajtek i Yetik”, „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”, „Na tropie sześcioptaka”, „O czym szumi las”, „Co w trawie piszczy”
Spotkania i warsztaty prowadzone przez Pawła Wakułę możliwe były dzięki dofinansowaniu jakie biblioteka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego na realizację zadania „Spotkajmy się w bibliotece – spotkania autorskie dla dzieci”
Z opowieściami Pawła Wakuły dzieci spotkają się także podczas corocznej wiosennej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Fot.MBP